Niemcy: Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę skrajnie prawicowej NPD na prezydenta
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) na wypowiedzi prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z sierpnia 2013 roku, krytykującego ksenofobię.
10.06.2014 | aktual.: 10.06.2014 13:23
Gauck odniósł się wtedy w Berlinie - na krótko przed wyborami do Bundestagu - do trwających tygodniami, wspieranych przez NPD, protestów przeciwko ośrodkowi dla azylantów. Prezydent użył m.in. określenia "pomyleńcy" (Spinner). NPD uznała to za naruszenie zagwarantowanego w konstytucji prawa do równych szans i zarzuciła Gauckowi naruszenie neutralności urzędu.
Reagując na demonstracje NPD przeciwko przyjmowaniu przez Berlin uchodźców, Gauck powiedział do grupy uczniów: "Potrzebni są obywatele, którzy wyjdą na ulicę i pokażą tym pomylonym, gdzie jest (nieprzekraczalna) granica".
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że to prawo NPD nie zostało naruszone. Wskazali, że prezydent w swych wypowiedziach nie wypowiedział się arbitralnie po którejś ze stron.
Na początku procesu, w lutym br. przedstawiciel procesowy Gaucka Joachim Wieland podkreślał, że "prezydent musi móc powiedzieć to, co uważa za ważne, nawet wtedy, jeżeli wchodzi tym samym w konflikt z jakąś partią polityczną". Zaznaczył, że prezydent broni wartości konstytucyjnych i w przypadkach, gdy te wartości są atakowane, nie może pozostać neutralny.
Gauck jest pierwszym w historii RFN prezydentem, którego oskarżono ze względu na jego wypowiedź. Kompetencje niemieckich prezydentów ograniczają się z małymi wyjątkami do funkcji reprezentacyjnych. Ich głównym instrumentem uprawiania polityki są przemówienia dotyczące ważnych dla kraju tematów.
NPD jest ugrupowaniem nacjonalistycznym, wrogim wobec obcokrajowców i antysemickim. Kwestionuje demokratyczny system Niemiec oraz powojenne granice w Europie. W skali całego kraju nie odgrywa żadnej roli - w ubiegłorocznych wyborach zdobyła 1,3 proc. głosów. Jest natomiast reprezentowana w parlamentach lokalnych Saksonii i Meklemburgii.