Niemcy: szef MSW wstrzymał udostępnianie teczek prominentów
Otto Schily (AFP)
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Otto Schily polecił w czwartek Marianne Birthler, szefowej urzędu ds. akt wschodnioniemieckiej tajnej policji Stasi, wstrzymanie się z udostępnianiem teczek prominentów.
06.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Berliński sąd administracyjny orzekł dzień wcześniej, że teczka byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, zawierająca materiały gromadzone w latach 70. i 80. przez Stasi, powinna pozostać niedostępna dla opinii publicznej.
Birthler odwołała się od wyroku sądu. Jednak zdaniem szefa MSW, szefowa placówki powinna do chwili podjęcia przez sąd innej decyzji zastosować się do orzeczenia nie tylko co do dossier Kohla, ale także wobec teczek innych znanych osobistości. Schily sprawuje z ramienia rządu nadzór nad działalnością urzędu ds. akt Stasi.
Birthler zapowiedziała w ubiegłym roku, że zamierza udostępnić do celów badawczych ok. 2,5 tys. dokumentów z liczącego 6 tys. stron dossier byłego kanclerza Niemiec. Kohl, uważający się za ofiarę nielegalnych praktyk Stasi, skierował sprawę do sądu, który uznał, że ochrona ofiary jest ważniejsza od badania działalności tajnej policji.
Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse ostrzegł, że potwierdzenie orzeczenia przez sąd wyższej instancji będzie "początkiem końca" urzędu ds. akt Stasi. W wywiadzie dla "Berliner Zeitung" Thierse, były wschodnioniemiecki dysydent, skrytykował "różne miary", stosowane wobec polityków z Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Rodzi się podejrzenie, że Niemcy wschodni, zaliczani hurtem do sprawców, zasługują na mniejszą ochronę praw podstawowych niż Niemcy zachodni, uważani stale za ofiary - oświadczył Thierse.
Birthler powiedziała agencji DPA, że jej placówka będzie kontynuować dotychczasową działalność, polegającą na udostępnianiu teczek osobom poszkodowanym oraz na sprawdzaniu na zlecenie instytucji przeszłości pracowników, podejrzewanych o kontakty ze służbami specjalnymi.
Urząd ds. Akt Służby Bezpieczeństwa Państwa b. NRD, nazwany od nazwiska pierwszego szefa Joachima Gaucka "Urzędem Gaucka", istnieje od 1992 r. Jego zadaniem jest przechowywanie archiwów Stasi, prowadzenie działalności pedagogicznej oraz działalność naukowa i badawcza. (mk)