Trwa ładowanie...
d24oicf

Niemcy: skandal z żywnością ekologiczną

W Niemczech wybuchł wielki skandal w
związku ze stwierdzeniem śladów zabronionego środka
chwastobójczego w żywności ekologicznej.

d24oicf
d24oicf

Okazuje się, że o śladach zdelegalizowanego przed wielu laty Nitrofenu (podejrzanego o działanie rakotwórcze) wiedziano od miesięcy zarówno w branży ekologicznej, jak i w placówkach państwowych, ale nikt nie uznał za stosowne poinformować opinii publicznej.

Skażenie Nitrofenem (10-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy) wykryto w marcu w mięsie indyczym z Dolnej Saksonii. Państwowa placówka, która dokonała tego odkrycia, nie poinformowała o tym ministerstwa rolnictwa i ochrony konsumenta. Potwierdziła to w poniedziałek szefowa tego resortu Renate Kuenast (Zieloni).

Choć formalnie nie było wymogu informowania ministerstwa, z uwagi na lokalny charakter skażenia, resort uważa, że powinien zostać powiadomiony.

Wiele do zarzucenia ma placówkom państwowym producent odżywek dla dzieci Hipp, w którego produktach ślady Nitrofenu wykryto w styczniu. Także gospodarstwa ekologiczne nie ogłaszały alarmu, choć podobno od miesięcy wiedziały o skażeniu Nitrofenem pszenicy paszowej, przeznaczonej do hodowli drobiu.

d24oicf

W Dolnej Saksonii ujawniono, że u jednego z tamtejszych hodowców drobiu skonfiskowano 230 ton skażonego mięsa kurzego, przeznaczonego najprawdopodobniej na eksport do Rosji.

Wszystko wskazuje, że w gospodarstwach ekologicznych używano Nitrofenu mimo zakazu, obowiązującego od kilkunastu lat w całej UE. Specjaliści wykluczają tezę o skażeniu pozostałościami Nitrofenu w glebie, pochodzącymi z czasów, kiedy środek ten nie był zabroniony. (iza)

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj