Trwa ładowanie...
d1a56d8

Niemcy. Salafici oskrażeni o próbę morderstwa

• Prokuratura w Essen oskarżyła trzech nieletnich sprawców zamachu na świątynię sikhów w Essen w Nadrenii Północnej-Westfalii o dwukrotną próbę morderstwa
• Utrzymujący kontakty ze środowiskiem salafitów chłopcy w wieku 16 i 17 lat działali z motywów religijno-politycznych - poinformowała prokuratura
• Nieletni podłożyli 16 kwietnia bombę własnej konstrukcji przy wejściu do świątyni po uroczystości zaślubin
• W wyniku eksplozji trzy osoby odniosły obrażenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Salafici oskrażeni o próbę morderstwa
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1a56d8

Oskarżeni chcieli zaprotestować przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu muzułmanów w północnych Indiach i ukarać niewiernych - poinformował sąd w Essen, do którego należy podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu.

Dwaj inni podejrzani znajdują się w areszcie śledczym. Śledztwo przeciwko nim jest w toku. Cała piątka należała do liczącej kilkanaście osób grupy kontaktującej się ze sobą za pomocą internetu.

Uważany za prowodyra grupy Yussuf T. pochodzi z dzielnicy Altendorf w Essen uważanej przez lokalne media za "dzielnicę z problemami". Jak pisał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", oskarżony miał kontakty z salafitami w Dinslaken, skąd pochodzi walcząca w Syrii po stronie Państwa Islamskiego "Brygada Lohnerger".

d1a56d8

Salafizm jest religijnym i politycznym ruchem islamskim, domagającym się powrotu islamu do pierwotnych źródeł, odrzucającym zachodnią demokrację i postrzegającym system oparty na szariacie jako jedyną prawowitą formę państwa i społeczeństwa. Niemieckie służby oceniają liczbę salafitów w Niemczech na kilka tysięcy osób.

W zeszłym tygodniu 17-letni Afgańczyk uzbrojony w siekierę i nóż zaatakował pasażerów w pociągu pod Wuerzburgiem w Bawarii. Pięć osób została rannych. W lutym 15-letnia dziewczynka pochodząca z Maroka pchnęła nożem policjanta.

Zobacz także: Świadek strzelaniny w Monachium: napastnik krzyczał, że jest Niemcem

d1a56d8

Podziel się opinią

Share
d1a56d8
d1a56d8
Więcej tematów