Trwa ładowanie...

Niemcy: pomożemy wam w konfrontacji z Rosją

Przebywający z wizytą w Estonii i na Łotwie minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier obiecał państwom bałtyckim niezawodne wsparcie w obliczu ich konfrontacji z zagrożeniami ze strony Rosji.
Share
Niemcy: pomożemy wam w konfrontacji z Rosją
Źródło: PAP/EPA, Fot: Daniel Irungu
d2h13ur

- Stoimy jako wiarygodni partnerzy po waszej stronie - powiedział Steinmeier w Tallinie. Jak zaznaczył z kolei w Rydze, Niemcy rozumieją, że sytuację w krajach bałtyckich odczuwa się jako "szczególnie obciążoną zagrożeniami".

Estonia cieszyłaby się, gdyby w ramach obecności NATO stacjonowały na jej terytorium także niemieckie oddziały lądowe - powiedział Steimeierowi estoński premier Taavi Roivas. Z uznaniem wyraził się o wkładzie Niemiec w stabilność i bezpieczeństwo Europy, jak też o ich roli w szukaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. - Niemcy poważnie wzmocniły zaufanie Estonii - podkreślił.

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics ostrzegł swego gościa, że "sytuacja w regionie jest bardzo napięta", a ponieważ sama z siebie nie ulegnie złagodzeniu, należy koniecznie kontynuować sojuszniczą współpracę.

d2h13ur

Podobne stanowisko zaprezentowała wobec Steinmeiera szefowa estońskiej dyplomacji Keit Pentus-Rosimannus. - Uważamy, że sytuacja jest bardzo niestabilna i w każdej chwili może dojść do eskalacji napięcia. W takim przypadku Europa musi okazać jedność i zareagować - powiedziała.

d2h13ur

Podziel się opinią

Share
d2h13ur
d2h13ur
Więcej tematów