Trwa ładowanie...

Niemcy omijają Rosję. Teraz ropa popłynie z innego kraju

Niemcy podpisały umowę naftową z Kazachstanem. Do końca przyszłego roku rafineria Schwedt będzie odbierać 100 tysięcy ton ropy. Czy to rozwiąże problem sąsiadów?

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, fot: Mike Mareen
d2rm25m
d2rm25m

We wtorek prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier spotkał się z kazachskim przywódcą Kasymem-Żomartem Tokajewem. Efektem wizyty w Astanie jest podpisanie porozumienia, które gwarantuje stałe dostawy kazachskiej ropy do Niemiec do końca 2024 roku.

W ramach umowy rafineria PCK w Schwedt ma odbierać miesięcznie 100 tys. ton ropy naftowej ze złóż Karachaganak. Pozwoli to na zwiększenie mocy produkcyjnych niemieckiej rafinerii o 10 proc.

Na wspólnej konferencji prasowej Steinmeier powiedział, że dodatkowe dostawy zabezpieczą przyszłość zakładu w Schwedt, a tym samym dostawy paliwa do wschodnich Niemiec. - To dobra wiadomość dla Schwedt i dobra wiadomość dla bezpieczeństwa energetycznego w Niemczech - podkreślił.

d2rm25m

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uderzyli z zaskoczenia. Potężna eksplozja rosyjskiej armatohaubicy

Zastąpią Rosję Kazachstanem

Rafineria PCK Schwedt zaopatruje w paliwo Berlin i znaczną część północno-wschodnich Niemiec. Do końca 2022 roku ropę dostarczała do niej głównie Rosja rurociągiem "Przyjaźń". Po wprowadzeniu embarga na Moskwę ropa zaczęła płynąć do Schwedt przez port w Rostock i naftoport w Gdańsku. Niemcy szukały jednak innego rozwiązania, aby pokryć zapotrzebowanie rafinerii, która przez brak surowca musiała ograniczyć moce przerobowe do 50-60 proc.

Od lutego Kazachstan już kilka razy dostarczał Niemcom ropę przez "Przyjaźń", z czego na czerwiec zaplanowano 100 tys. ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rm25m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rm25m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj