Niemcy: nowa ustawa o kontrwywiadzie
Rząd niemiecki skierował do parlamentu projekt ustawy, która zwiększa obszar działania kontrwywiadu wojskowego. Dotychczas mógł on jedynie funkcjonować na terenie kraju. Nowy przepis da mu prawo aktywności również poza granicami Niemiec.
Projekt ustawy 1 lutego trafi pod obrady wyższej izby parlamentu, Bundesratu, a potem - Bundestagu. Ministerstwo obrony ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie już w maju.
Agenci niemieckiego kontrwywiadu wojskowego faktycznie już od dawna prowadzą rozpoznanie zagraniczne w związku z udziałem Bundeswehry w misjach międzynarodowych. Znaleźli się także w oddziałach, które niedawno dotarły do Afganistanu. Ich zadaniem jest wykrywanie możliwych zagrożeń dla niemieckiego kontyngentu.
Kontrwywiad wojskowy - Militaerischer Abschirmdienst - to najmniejsza z trzech służb specjalnych w Niemczech. Zajmuje się ochroną armii przed penetracją obcych wywiadów. W Niemczech działają ponadto kontrwywiad cywilny, Urząd Ochrony Konstytucji, który tropi szpiegów oraz śledzi ekstremistów na terenie kraju, a także Federalna Służba Wywiadowcza - Bundesnachrichtendienst BND - zajmująca się wywiadem zagranicznym. (aka)