Trwa ładowanie...
d1zgxz8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemcy, który dokonali samosądu na Polakach, skazani

Sąd powszechny w Oranienburgu pod Berlinem skazał na kary więzienia oraz grzywny czterech uczestników samosądu dokonanego w maju zeszłego roku na polskich robotnikach sezonowych niesłusznie podejrzewanych przez mieszkańców o włamanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy, który dokonali samosądu na Polakach, skazani
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1zgxz8

Główny oskarżony otrzymał karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, drugi uczestnik akcji przeciwko Polakom - osiem miesięcy więzienia, także w zawieszeniu. Dwaj inni sprawcy zostali skazani na kary grzywny.

O wyroku poinformowała telewizja publiczna ZDF.

Grupa mieszkańców Kremmen w Brandenburgii zaatakowała trzech przypadkowo spotkanych Polaków, podejrzewając ich o dokonanie włamania do jednego z domów. Napastnicy poturbowali swoje ofiary, związali je i zawieźli na miejsce przestępstwa, by umożliwić właścicielowi okradzionego domu rozpoznanie domniemanych włamywaczy.

d1zgxz8

Jak się okazało, zatrzymani Polacy - robotnicy sezonowi zatrudnieni przez zbiorze szparagów w pobliskim gospodarstwie - nie mieli nic wspólnego z włamaniem.

Ówczesny minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Dietmar Woidke, który obecnie jest premierem tego landu, przeprosił za incydent, określając go mianem "samosądu, naruszającego porządek prawny w Brandenburgii i szkodzącego stosunkom polsko-niemieckim".

Skazany obecnie prowodyr ataku zaraz po incydencie przeprosił ofiary napadu za pomyłkę.

Po zniesieniu kontroli granicznych między Polską a Niemcami w grudniu 2007 roku w Brandenburgii i innych nadgranicznych landach niemieckich doszło do wzrostu przestępczości, a szczególnie do wzrostu liczby kradzieży. Spowodowało to wzrost antypolskich nastrojów na tych terenach. W kilku nadgranicznych miastach nad Odrą i Nysą mieszkańcy utworzyli obywatelskie patrole, które nocami wspomagają policję. Mieszkańcy zarzucają władzom, że nie radzą sobie z problemem przestępczości. Jedną z konsekwencji tych nastrojów jest wyraźny wzrost poparcia na tych terenach dla prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

d1zgxz8

Podziel się opinią

Share

d1zgxz8

d1zgxz8
Więcej tematów