Trwa ładowanie...
d3iuy2v

Niemcy, który dokonali samosądu na Polakach, skazani

Sąd powszechny w Oranienburgu pod Berlinem skazał na kary więzienia oraz grzywny czterech uczestników samosądu dokonanego w maju zeszłego roku na polskich robotnikach sezonowych niesłusznie podejrzewanych przez mieszkańców o włamanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy, który dokonali samosądu na Polakach, skazani
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d3iuy2v

Główny oskarżony otrzymał karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, drugi uczestnik akcji przeciwko Polakom - osiem miesięcy więzienia, także w zawieszeniu. Dwaj inni sprawcy zostali skazani na kary grzywny.

O wyroku poinformowała telewizja publiczna ZDF.

Grupa mieszkańców Kremmen w Brandenburgii zaatakowała trzech przypadkowo spotkanych Polaków, podejrzewając ich o dokonanie włamania do jednego z domów. Napastnicy poturbowali swoje ofiary, związali je i zawieźli na miejsce przestępstwa, by umożliwić właścicielowi okradzionego domu rozpoznanie domniemanych włamywaczy.

d3iuy2v

Jak się okazało, zatrzymani Polacy - robotnicy sezonowi zatrudnieni przez zbiorze szparagów w pobliskim gospodarstwie - nie mieli nic wspólnego z włamaniem.

Ówczesny minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Dietmar Woidke, który obecnie jest premierem tego landu, przeprosił za incydent, określając go mianem "samosądu, naruszającego porządek prawny w Brandenburgii i szkodzącego stosunkom polsko-niemieckim".

Skazany obecnie prowodyr ataku zaraz po incydencie przeprosił ofiary napadu za pomyłkę.

Po zniesieniu kontroli granicznych między Polską a Niemcami w grudniu 2007 roku w Brandenburgii i innych nadgranicznych landach niemieckich doszło do wzrostu przestępczości, a szczególnie do wzrostu liczby kradzieży. Spowodowało to wzrost antypolskich nastrojów na tych terenach. W kilku nadgranicznych miastach nad Odrą i Nysą mieszkańcy utworzyli obywatelskie patrole, które nocami wspomagają policję. Mieszkańcy zarzucają władzom, że nie radzą sobie z problemem przestępczości. Jedną z konsekwencji tych nastrojów jest wyraźny wzrost poparcia na tych terenach dla prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

d3iuy2v

Podziel się opinią

Share
d3iuy2v
d3iuy2v
Więcej tematów