Niemcy: kościół katolicki poszukuje poszkodowanych w Polsce
Kościół katolicki w Niemczech zamierza wykorzystać kościelne struktury w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, aby odnaleźć byłych robotników przymusowych, którym przysługuje odszkodowanie.
29.11.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Władze kościelne przeznaczyły 5 mln marek na bezpośrednie odszkodowania dla osób, które zatrudnione były w czasie II wojny światowej w niemieckich klasztorach i innych placówkach kościelnych. Niezależnie od czasu zatrudnienia każdy poszkodowany otrzyma 5 tys. marek.
Jak powiedział w środę w Berlinie Heribert Moersberger - szef berlińskiej Caritas, kierujący grupą roboczą ds. odszkodowań - o możliwości składania wniosków o odszkodowania poinformowane zostały wszystkie placówki Caritas.
Chcemy wykorzystać także sieć parafialną, tak by księża z ambony informowali o odszkodowaniach - powiedział Moersberger polskim dziennikarzom. Szef berlińskiej Caritas zaznaczył, że odszkodowania wypłacane będą wszystkim uprawnionym, niezależnie od ich wyznania.
Do tej pory do centrali niemieckiej Caritas w Monachium zwróciło się 60 osób - głównie z Polski. Nie wiadomo, ile z nich jest uprawnionych do otrzymania odszkodowania. Pierwszą ratę - 2,5 tys. marek - otrzymały już dwie osoby, w tym jedna Polka. Do końca roku Kościół zamierza wypłacić odszkodowania 10 poszkodowanym.
Ocenia się, że z liczby 10 tys. robotników przymusowych, zatrudnionych w czasie wojny w placówkach kościelnych, żyje jeszcze ok. tysiąca. W przypadku osób uprawnionych do świadczeń, które zmarły po 15 lutym 1999 r., odszkodowania otrzymają ich spadkobiercy. (ajg)