Trwa ładowanie...
d44iijb

Niemcy: Gibowski przeciwny natychmiastowym wypłatom

Rzecznik niemieckich koncernów Wolfgang Gibowski odrzucił inicjatywę grupy firm domagających się natychmiastowego rozpoczęcia wypłat odszkodowań dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy, nazywając ją wybrykiem i efekciarstwem.

Share
d44iijb

W poniedziałkowym wywiadzie dla rozgłośni radiowej InfoRadio Berlin-Brandenburg Gibowski zarzucił inicjatorom akcji brak wiedzy i podkreślił, że ich wkład do funduszu odszkodowawczego wynosi mniej niż 1% całej zgromadzonej sumy.

43 przedsiębiorstwa wezwały w ubiegłym tygodniu niemiecki biznes do zaniechania oporu wobec planów niemieckiego parlamentu, pragnącego ogłosić bezpieczeństwo prawne dla działających w USA firm. Ich zdaniem, inicjatywa Bundestagu blokowana jest przez garstkę firm, które działają na amerykańskim rynku i stawiają kwestię ochrony prawnej na pierwszym miejscu.

Uchwała Bundestagu o istnieniu wystarczającego bezpieczeństwa prawnego jest warunkiem rozpoczęcia wypłat świadczeń dla 1,5 mln ofiar nazizmu.

Reprezentowane w Bundestagu partie uważają, że decyzja sądu apelacyjnego w Nowym Jorku, który odrzucił w ubiegłym tygodniu warunki, postawione przez sędzię Kram, stwarzają przesłanki do stwierdzenia takiego bezpieczeństwa.

Zdaniem Gibowskiego, konieczne jest jednak oddalenie jeszcze innych pozwów rozpatrywanych przez amerykańskie sądy. Koncerny zamierzają przekazać zebrane przez siebie pieniądze (5 mld marek) dopiero po oddaleniu wszystkich "ważnych" pozwów. (an)

d44iijb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44iijb
d44iijb
Więcej tematów