Trwa ładowanie...
d1sjzj2

Niemcy chwalą polskich polityków i gospodarkę. "Prosperująca siła"

Niemiecki "Der Spiegel" pisze, że PiS przestało grać "antyniemiecką kartą" i docenia pozytywne opinie o polsko-niemieckich relacjach wygłoszone niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz premiera Mateusza Morawieckiego. "W minionych latach Polska stała się prosperującą siłą gospodarczą" - podkreślają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Angela Merkel.
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Angela Merkel. (PAP)
d1sjzj2

Deutche Welle opisuje obszerny artykuł, który pojawił się na łamach "Der Spiegel". Komentatorzy krytykują w nim politykę zagraniczną Niemiec. Ich zdaniem, w obliczu obecnego sporu na Bliskim Wschodzie rząd w Berlinie wygląda na "sparaliżowany".

"Niemcy unikają angażowania się w konflikty na Bliskim Wschodzie, chociaż mają one miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Europy i bezpośrednio dotyczą interesów Berlina. Niemiecki rząd zbyt mało zabiega o uratowanie umowy nuklearnej z Iranem, chociaż w regionie tym grozi eskalacja atomowa. Wobec Rosji i Turcji brakuje Niemcom długofalowej strategii" – czytamy w analizie opublikowanej w najnowszym wydaniu "Spiegla".

Autorzy zarzucają Angeli Merkel brak odpowiedzi na europejskie propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Niemiecka kanclerz nie wyciągnęła dotychczas wniosków z faktu, że gwarancje bezpieczeństwa USA dla Europy stają się coraz bardziej kruche.

d1sjzj2

Zdaniem "Spiegla" istnieje wiele powodów, dla których Niemcy powinny zacząć działać – "epokowy zwrot spowodowany globalizacją i cyfryzacją, powrót nacjonalizmu i protekcjonizmu, klimat, kryzysy demokracji, UE i Zachodu".

Niemiecki flegmatyzm

"Berlin reaguje z niemieckim flegmatyzmem na piekielne tempo zmian" – oceniają autorzy cytowani przez Deutsche Welle. "U schyłku ery Merkel, niemiecka polityka zajmuje się samą sobą" – stwierdzają i stawiają pytanie: "Jak reagują na ten zastój mocarstwa USA, Chiny i Rosja oraz ważni partnerzy w USA – Francja i Polska?". "Wiele stolic nie znajduje odpowiedzi na pytanie, dlaczego Berlin ma tak mało ambitne cele" – czytamy w analizie. Wielkie zapowiedzi, jak propozycja szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa, by powołać "sojusz multilateralistów", okazały się być hasłami bez pokrycia.

d1sjzj2

Zobacz też: "Przepłakałam cały dzień". Magdalena Adamowicz o pierwszych świętach bez męża

W części analizy dotyczącej relacji niemiecko-polskich autorzy "Spiegla" zwracają uwagę na "niezwykle przyjazny ton" w ostatnich wypowiedziach o Niemczech przedstawicieli narodowo-konserwatywnego rządu w Warszawie, "który dotychczas nie krył niechęci wobec Niemiec".

Dziennikarze przypominają słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w jednym z wywiadów określił relacje polsko-niemieckie mianem "wzorca pojednania", oraz wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego po wizycie Merkel w Auschwitz, który nazwał jej przemówienie "ważnym" i "symbolicznym".

d1sjzj2

PiS mniej antyniemiecki

Zdaniem "Spiegla" w postawie polskiego rządu "coś się zmieniło". Jak piszą autorzy, w kampanii wyborczej do parlamentu PiS „niemal nie grał antyniemiecką kartą”, a europosłowie tej partii poparli Ursulę von der Leyen w głosowaniu na szefową Komisji Europejskiej.

W minionych latach Polska stała się „prosperującą siłą gospodarczą”, a Niemcy są jej najważniejszym partnerem handlowym. Te związki doprowadziły do zmiany wizerunku Niemców w Polsce.

d1sjzj2

"Der Spiegel" przytacza opinię Waldemara Czachura – eksperta z Uniwersytetu Warszawskiego, który wyjaśnia, że dawniej polscy narodowi konserwatyści bali się niemieckiego rewizjonizmu i zdominowania UE przez Niemcy. -Obecnie boją się niemieckiego liberalizmu. Niemcy uważane są za forpocztę pozbawionej tożsamości UE, która nie docenia rodziny, wiary i narodu, a za to propaguje małżeństwa jednopłciowe, feminizm i ochronę klimatu, a w dodatku chce przyjmować masy migrantów – powiedział Czachur cytowany przez Deutsche Welle.

Zbliżający się Brexit, a przede wszystkim odwrót USA od Europy osłabia antyniemieckie nastawienia – uważają autorzy. „Polska jest znów skazana na Europę, a to nadaje UE i Niemcom nowe znaczenie” – konkludują autorzy "Spiegla".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sjzj2

Podziel się opinią

Share
d1sjzj2
d1sjzj2
Więcej tematów