Trwa ładowanie...
d2q59k9

Angela Merkel w Auschwitz. "Był to niemiecki obóz śmierci"

Obecność polityków w Miejscu Pamięci ma związek z 10. rocznicą powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau. Szefowie rządów Polski i Niemiec oddali hołd poległym oraz wspólnie złożyli znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier RP Mateusz Morawiecki.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier RP Mateusz Morawiecki. (East News)
d2q59k9

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel rozpoczęli zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz od budynku krematorium. Później przeszli przez bramę główną, nad którą znajduje się napis "Arbeit macht frei". Złożyli wieńce przed symboliczną Ścianą Straceń.

Następnie przeszli do obozu Auschwitz II-Birkenau. To właśnie tam dokonywano brutalnych eksterminacji. W historycznym budynku tzw. centralnej sauny, odbyła się uroczystość 10-lecia istnienia Fundacji Auschwitz-Birkenau z udziałem obu polityków.

Angela Merkel: Był to niemiecki obóz. Ważne, aby to podkreślić

d2q59k9

- Dzisiaj odchodzą ludzie, którzy są świadkami tamtych strasznych czasów. Jesteśmy zobowiązani, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamięć odchodzi, to tak, jakbyśmy zapewnili 2 razy cierpienie tym, którzy przeżyli tu niewyobrażalne piekło - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że opowiadał wcześniej kanclerz Merkel o Treblince, gdzie również w okrutnych okolicznościach zginęło około 800 tys. osób. - To również symbol tamtych czasów. Zofia Kossak-Szucka mówiła, że kto jest bierny wobec zła, jest współuczestnikiem zła - skomentował.

Beata Kempa: Tusk ma spaloną ziemię w PO. Schetyna o to zadbał

- Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców - przypomniała z kolei Angela Merkel. - Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić. Ważne jest, aby wskazać sprawców - dodała. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach musi trwać i skłaniać do refleksji.

d2q59k9

- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców. Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić - powiedziała.

Obecność polityków w Miejscu Pamięci ma związek z 10. rocznicą powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau. "Niemcy przekazały dotychczas 60 mln zł na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Obecnie zapowiedziano, że przekaże na ten cel kolejnych 60 mln zł" - informuje polsatnews.pl. Przed Angelą Merkel obóz Auschwitz odwiedziło także dwóch innych kanclerzy Niemiec: Helmut Schmidt oraz Helmut Kohl.

Auschwitz-Birkenau to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940–1945. W 1947 roku część kompleksu zamieniono w muzeum.

d2q59k9

Wcześniej działał głównie jako miejsce eksterminacji m.in. około 1,1 miliona Żydów oraz 140–150 tysięcy Polaków.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q59k9

Podziel się opinią

Share

d2q59k9

d2q59k9
Więcej tematów