Niemcy: Bundestag uchwalił ustawę imigracyjną
Parlament niemiecki uchwalił w piątek ustawę imigracyjną, która ustanawia zasady przyjmowania azylantów i specjalistów, poszukiwanych przez niemieckich przedsiębiorców. Przypuszczalnie odrzuci ją jednak za 3 tygodnie wyższa izba, Bundesrat, gdzie opozycja CDU i CSU ma większość.
Według konserwatystów, ustawa otwiera drogę milionom obcokrajowców, którzy będą odbierać miejsca pracy Niemcom i tworzyć enklawy innej kultury. W Niemczech mieszka 7,3 mln cudzoziemców, czyli 9% ogółu obywateli.
Ustawa zezwala, aby pracę w Niemczech mogli podjąć specjaliści z zagranicy, jeśli nie ma chętnych na miejscu. Dla chadeków jest to nie do przyjęcia, skoro bezrobocie w Niemczech przekracza 4 mln.
Rządząca koalicja SPD/Zieloni zarzuciła chadekom, że trudny temat imigracji traktują manipulacyjnie, czyniąc go przedmiotem walki politycznej przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.
Nie kryje tego kandydat CDU/CSU na kanclerza Edmund Stoiber. CDU wygrała już wybory krajowe w Hesji dzięki akcji zbierania podpisów przeciwko ustawie o podwójnym obywatelstwie. Chadecja liczy, że drażliwa społecznie kwestia imigracji zapewni sukces także w wyborach do Bundestagu. Według sondaży, trzy czwarte obywateli Niemiec nie chce dalszego napływu cudzoziemców. (miz)