Trwa ładowanie...
aleksiej nawalny

Niemcy. Aleksiej Nawalny nie jest gościem rządu Angeli Merkel

Aleksiej Nawalny jest w berlińskiej klinice pod ścisłą ochroną. Nadal nie wiadomo, czy przeżyje. Z jego otoczenia dochodzą różne informacje.

Share
Niemcy. Aleksiej Nawalny nie jest gościem rządu Angeli Merkel
Źródło: PAP
d3w363c

Rząd w Berlinie daje jasno do zrozumienia, że przebywający w berlińskiej klinice Charite rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny nie jest gościem rządu. Rzecznik rządu Steffen Seibert podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek, że "nie było formalnego zaproszenia". Kanclerz Angela Merkel wyraziła jedynie gotowość do umożliwienia Nawalnemu, na prośbę jego rodziny, wjazdu do Niemiec, tłumacząc to względami humanitarnymi. Rosyjski opozycjonista od soboty przebywa w Niemczech.

Jest pod ścisłą ochroną. Kliniki w centrum Berlina pilnują funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA). - W końcu to pacjent, który z pewnym prawdopodobieństwem został otruty - wyjaśnił Seibert. - Było jasne, że po jego przybyciu (do Berlina) należało podjąć środki ochronne. BKA odpowiada za ochronę osobistą członków rządu federalnego, jak również ich zagranicznych gości - dodał.

d3w363c

Aleksiej Nawalny otruty? Współpracownik zabiera głos

Nadal nie wiadomo, w jakim stanie jest Nawalny. Niemieccy lekarze nie zajęli jeszcze stanowiska. Chcą to zrobić po przeprowadzeniu testów i konsultacji z rodziną polityka. Powiernik opozycjonisty poinformował jednak, że Nawalny przeżyje rzekomy atak.

Zobacz wideo: Aleksiej Nawalny w szpitalu. Ryszard Czarnecki: Władimir Putin obawia się białoruskiego scenariusza

"Pytanie tylko, czy przeżyje bez szwanku i będzie mógł nadal robić to, co robił" - powiedział dziennikowi "Bild" producent filmowy Jaka Bizilj i działacz prywatnej inicjatywy "Cinema for Peace", który zorganizował transport polityka z Omska do Berlina. "Jeśli przeżyje bez szwanku, w co wierzymy, będzie z pewnością przez co najmniej miesiąc lub dwa poza ferworem walki" - dodał.

Wypowiedź Bizilja wywołała zamieszanie. Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, Kira Jarmysz, nie kryła zdziwienia. Nikt w tej chwili nie ma dostępu do informacji o stanie Nawalnego, zwłaszcza ktoś, kto nie należy do rodziny. Polityka mogła odwiedzić tylko żona Julia i jeden z najbliższych powierników.

d3w363c

Aleksiej Nawalny pod obserwacją rosyjskich służb

44-letni Nawalny, który jest jednym z najbardziej zagorzałych krytyków Kremla, od czwartku jest w stanie śpiączki. Jego otoczenie przypuszcza, że został celowo otruty. Rosyjscy lekarze ze szpitala w Omsku, do którego pierwotnie trafił, mówili jedynie o problemach z metabolizmem.

Nadal nieznane są okoliczności sprawy. Podczas podróży z Syberii do Moskwy Nawalny miał silne bóle i stracił przytomność. W weekend wyszło na jaw, że podczas podróży służby bezpieczeństwa uważnie go śledziły. Dokumentowano jego spotkania, posiłki i noclegi. Wspomniano nawet o zamówieniu sushi jego pracowników.

Członek opozycji Ilja Jaszyn zapowiedział, że zamierza wystąpić z oficjalnym zapytaniem do Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). To niesłychane, że funkcjonariusze wywiadu szpiegowali polityka opozycji - napisał na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w363c

Podziel się opinią

Share
d3w363c
d3w363c
Więcej tematów