Niemcy: 3% pracowników to alkoholicy
Niemieckie stowarzyszenie zawodowe, zajmujące się problematyką uzależnień, poinformowało w środę, że 3% Niemców zdolnych do pracy jest uzależnionych od alkoholu. Prawie tyle samo Niemców w tzw. wieku produkcyjnym jest uzależnionych od leków. Do tego dochodzi jeszcze 150 tys. uzależnionych od narkotyków.
Według prezesa stowarzyszenia, Ralfa Schneidera, leczenie uzależnionych w 50 do 70% przypadków kończy się sukcesem. Rehabilitacja uzależnionych ma więc także sens ekonomiczny, ponieważ na leczenie chorób związanych z alkoholizmem wydaje się około 20 mld euro rocznie.
Według danych stowarzyszenia, w roku 2000 statystyczny Niemiec wypił 125 litrów piwa i 19 litrów wina, a po raz pierwszy się upił mając 15 lat.
Budżet przeznaczony na leczenie uzależnionych nie wzrósł od 1995 r. i w roku 2000 wyniósł 909 mln marek, podczas gdy liczba uzależnionych wzrosła w tym okresie ponadtrzykrotnie.
Przewodniczący stowarzyszenia wskazał na finansowe znaczenie leczenia uzależnionych: 11 tys. euro kosztuje terapia, podczas gdy na rentę inwalidzką, związaną z uzależnieniem, trzeba przeznaczyć średnio 105 tys. euro. (jask)