Nielegalne Bractwo Muzułmańskie w egipskim parlamencie
Zakazane, lecz po cichu tolerowane w Egipcie, islamskie ugrupowanie Bractwo Muzułmańskie zdobyło w pierwszej fazie wyborów parlamentarnych aż 34 mandaty w nowym składzie parlamentu, ponad dwukrotnie więcej, niż miało do tej pory.
Egipcjanie wybierają nowy 444-osobowy parlament w trzech turach - pierwsza odbyła się 9 listopada, druga - we wtorek 15 listopada. Ostatni etap wyborów będzie mieć miejsce 7 grudnia.
Kandydaci Bractwa Muzułmańskiego startowali w wyborach jako niezależni. Jak potwierdził w środę w Kairze rzecznik Bractwa, Essam al-Erjan, kandydaci organizacji w toku pierwszej tury głosowania, obejmującej głównie okręg kairski, zdobyli 20% mandatów. Frekwencja wyborcza w czasie tej tury była bardzo niska i wyniosła 24,9%. Pierwsze wyniki głosowania, przekazane przez komisję wyborczą świadczą o zwycięstwie Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP), której przywódcą jest prezydent Egiptu Hosni Mubarak.
W poprzednim parlamencie było 15 deputowanych związanych z Bractwem.
Bractwo Muzułmańskie zostało utworzone w 1928 r. w Egipcie przez Hassana al-Bannę i wkrótce stało się wpływową islamską antykolonialną organizacją charytatywną. Pod koniec lat 40. miała liczyć ponad milion członków. Od 1954 r. w Egipcie działa nielegalnie.
Bractwa Muzułmańskie obecne są też w innych krajach regionu - silna filia egipskiej organizacji w latach 30. powstała w Syrii. Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy Bractwo dzałało od 1946 r. W 1987 r. miejscowa filia Bractwa przybrała nazwę Hamas.