ŚwiatNiektóre największe ataki terrorystyczne po "11 września"

Niektóre największe ataki terrorystyczne po "11 września"

Co najmniej 15 osób, w tym specjalny wysłannik ONZ w Iraku Sergio Vieira de Mello, zginęło w samobójczym zamachu bombowym na hotel Canal w Bagdadzie, gdzie mieści się siedziba misji ONZ w Iraku. Przed hotelem eksplodowała załadowana materiałem wybuchowym ciężarówka.

Poniżej chronologia niektórych największych ataków terrorystycznych na świecie od czasu zamachów 11 września w USA:

11 września 2001 - Trzy samoloty porwane przez zamachowców uderzają w wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku i w budynek Pentagonu. Czwarty porwany samolot rozbija się w Pensylwanii. Giną 3.044 osoby.

2 grudnia - Palestyński zamachowiec-samobójca zabija 15 osób i rani 40, wysadzając się w powietrze w autobusie w Hajfie.

2002

9 marca - Zamachowiec-samobójca wysadza się w powietrze w zatłoczonej Moment Cafe w Jerozolimie w pobliżu rezydencji premiera Ariela Szarona. Ginie 13 osób, a przeszło 50 odnosi rany.

11 kwietnia - Wyładowana butlami z płynnym gazem ciężarówka eksploduje w pobliżu zabytkowej synagogi żydowskiej na tunezyjskiej wyspie Dżerba, zabijając 14 Niemców, pięcioro Tunezyjczyków i Francuza.

7 maja - Palestyński kamikadze zabija oprócz siebie 14 osób i rani 60 innych w izraelskim klubie bilardowym w mieście Riszon Lecion, koło Tel Awiwu.

8 maja - Przed hotelem Sheraton w Karaczi terrorysta w samochodzie z ładunkiem wybuchowym zabija siebie, trzech Pakistańczyków i 11 francuskich ekspertów, wspomagających Pakistan w budowaniu okrętów podwodnych.

14 czerwca - Bomba ukryta w samochodzie przed konsulatem USA w Karaczi zabija co najmniej 11 Pakistańczyków i rani 45 innych.

6 października - Eksplozja uszkadza francuski supertankowiec "Limburg", podchodzący do jemeńskiego portu Mina al-Dabah. Ginie jeden marynarz. Jemen podejrzewa, że w tankowiec uderzyła zdalnie sterowana łódź, wypełniona materiałami wybuchowymi.

12 października - W dwóch uczęszczanych przez zagranicznych turystów klubach nocnych na indonezyjskiej wyspie Bali eksplodują bomby, zabijając 185 osób i raniąc setki innych. Trzecia bomba wybucha w pobliżu konsulatu USA w Sanur na Bali, ale nie powoduje ofiar.

21 listopada - Zamachowiec-samobójca wysadza się w powietrze i zabija 11 osób w autobusie na przedmieściu Jerozolimy. Co najmniej 49 osób odnosi rany.

28 listopada - Co najmniej 15 osób zginęło w ataku samochodu wyładowanego materiałem wybuchowym na hotel Paradise w kenijskim mieście portowym Mombasa. W hotelu tym zatrzymują się turyści z Izraela. Niemal równocześnie ktoś wystrzelił dwa pociski rakietowe w kierunku samolotu izraelskich linii Arkia, który właśnie wystartował z lotniska w Mombasie i miał na pokładzie 264 pasażerów oraz 11 członków załogi. Pociski chybiły.

2003

12 maja - Samobójczy zamachowcy w wyładowanych materiałem wybuchowym samochodach wdzierają się nocą do zamkniętego kompleksu mieszkaniowego dla cudzoziemców w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Eksplozje zabijają 35 osób, w tym dziewięciu Amerykanów.

12 maja - Dwaj zamachowcy-samobójcy detonują ciężarówkę z materiałem wybuchowym przed siedzibą władz administracyjnych w mieście Znamienskoje w Czeczenii. Ginie co najmniej 60 osób, 100 odnosi rany.

16 maja - Zamachowcy-samobójcy, używający samochodów-pułapek i przytwierdzonych do ciał pasów z materiałem wybuchowym, atakują pięć różnych obiektów restauracyjnych i usługowych w największym mieście Maroka, Casablance. Spośród 44 ofiar śmiertelnych 12 to zamachowcy, około 60 osób odnosi rany.

11 czerwca - Samobójczy zamach bombowy na targ przy ulicy Jaffa w centrum Jerozolimy pociąga za sobą śmierć 17 osób. Co najmniej 100 ludzi zostaje rannych.

5 lipca - Dwie Czeczenki z przytwierdzonymi do ciał pasami z materiałem wybuchowym dokonują zamachu na publiczność festiwalu rockowego w moskiewskiej dzielnicy Tuszyno. Wraz z wykonawczyniami zamachu ginie 17 osób, 60 jest rannych.

1 sierpnia - wyładowana materiałem wybuchowym ciężarówka eksploduje przed rosyjskim szpitalem wojskowym w Północnej Osetii, leczącym żołnierzy, rannych w Czeczenii. Ginie co najmniej 50 ludzi.

5 sierpnia - Zamach bombowy na hotel Marriott w stolicy Indonezji Dżakarcie powoduje śmierć 10 osób i ranienie 150 innych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)