Trwa ładowanie...

Macierewicz o raporcie podkomisji smoleńskiej. "Nie można wskazać daty jego publikacji"

Antoni Macierewicz podczas zebrana sejmowej komisji stwierdził, że wskazanie daty publikacji raportu podkomisji smoleńskiej jest niemożliwe. Przyznał jednak, że prace nad raportem mają już charakter edytorski. "To nie znaczy, że można narzucać komisji termin".

Niekończąca się opowieść Antoniego Macierewicza? "Nie można wskazać daty publikacji raportu podkomisji smoleńskiej"Niekończąca się opowieść Antoniego Macierewicza? "Nie można wskazać daty publikacji raportu podkomisji smoleńskiej"Źródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d3sdyp6
d3sdyp6

Do zebrania sejmowej komisji obrony doszło we wtorek, na wniosek posłów opozycji, którzy wnieśli o przedstawienie informacji przez MON i przewodniczącego podkomisji nt. rezultatów i kosztów związanych z funkcjonowaniem podkomisji powołanej do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Jak podaje PAP, komisja nie przyjęła wniosku posła Czesława Mroczka (Koalicja Obywatelska), o skierowaniu do premiera dezyderatu ws. określenia daty prezentacji raportu ministrowi obrony. Kosztów związanych z funkcjonowaniem podkomisji również nie podano.

- Nie widzę możliwości wyznaczania terminu. Raport rzeczywiście jest, prace nad nim mają już charakter edytorski, ale to nie znaczy że można narzucać komisji termin - powiedział cytowany przez PAP Macierewicz. - Została zatwierdzona filmowa wersja raportu, a nie pisemna, ostateczna wersja. Raport końcowy nie jest zatwierdzony - dodał.

11 kwietnia, czyli dzień po 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej, Antoni Macierewicz opublikował na swoim Twitterze link, w którym znajduje się filmowa wersja końcowego raportu prowadzonej przez niego podkomisji.

ZOBACZ: Ogromne dotacje dla Tadeusza Rydzyka. Katarzyna Lubnauer komentuje

Pandemia pokrzyżowała plany Macierewicza

Przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej przyznał też, że już w zeszłym roku wyrażał ogromną nadzieję na to, że raport zostanie opublikowany w ciągu kilku miesięcy. Jak twierdzi, pandemia pokrzyżowała ten plan, skutecznie paraliżując dalsze prace komisji.

d3sdyp6

Macierewicz zwrócił również uwagę na to, że członkowie podkomisji zanim podpiszą raport muszą się z nim najpierw bardzo szczegółowo zapoznać. Dodał, że ten czas "został wykorzystany na doprecyzowanie bardzo wielu elementów" materiału zaprezentowanego w lipcu ubiegłego roku. "Bardzo chętnie przedstawimy symulacje, materiał dowodowy, cały tok myślenia" – zapewnił Macierewicz.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej podważył też ustalenia raportu innej komisji, która pracowała w 2011 roku pod przewodnictwem Jerzego Millera. Macierewicz powtórzył też zarzut, że główne prace nad ustaleniem przyczyn katastrofy smoleńskiej zostały oddane Rosjanom, a "ówczesne władze uniemożliwiały rzetelne badanie".

Ciężkie zarzuty, słabe dowody

Podczas zebrania komisji głos zabrał również m.in. były szef MON Tomasz Siemoniak, który zwrócił uwagę na bierną postawę obecnego rządu wobec dotychczasowych ustaleń podkomisji. Stwierdził przy tym, że zebrane przez Macierewicza dowody muszą być wobec tego niewystarczające, ponieważ "waga zarzutów powinna skłaniać rząd do działań".

d3sdyp6

W swoim przemówieniu nawiązał również do przykładu Czech, które podjęły wobec Rosji stanowcze kroki, w związku z podejrzeniami o udziale Rosjan w zamachu na magazyn amunicji w Vrbieticach.

- Wasz obóz tak wiele mówił o Smoleńsku, dlaczego nic się nie dzieje? Pewnie będziemy wnioskowali o następne posiedzenie za osiem miesięcy, za rok, znowu wszyscy powiedzą to samo. Ale te pytania nie znikną. Róbcie coś albo zamknijcie tę komisję, uznając że się pomyliła – apelował Siemoniak.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sdyp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdyp6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj