PolskaNiejasna przeszłość sędziego TK. PiS unika odpowiedzi

Niejasna przeszłość sędziego TK. PiS unika odpowiedzi

Platforma Obywatelska domaga się informacji na temat wywiadowczej przeszłości sędziego Trybunał Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego. Sędzia wybrany przez PiS miał pracować w Niemczech i Polsce pod operacyjnym nazwiskiem "Badeński".

Niejasna przeszłość sędziego TK. PiS unika odpowiedzi
Źródło zdjęć: © PAP
Jakub Kłoszewski

27.03.2017 | aktual.: 27.03.2017 07:38

PO chce wiedzieć, czy Muszyński był na początku lat 90. oficerem Urzędu Ochrony Państwa (poprzednia nazwa Agencji Wywiadu). Posłowie PO domagają się wyjaśnień od ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wniosek PO dotyczył "zatajenia przez dr. hab. Mariusza Muszyńskiego informacji o swojej służbie w wywiadzie” podczas wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek PiS zagłosowało przeciw wprowadzeniu do porządku obrad Sejmu informacji od Kamińskiego.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że Muszyński zanim został wysłany do Niemiec, pracował w centrali wywiadu przy ul. Miłobędzkiej.

Dziennik twierdzi, że w Ośrodku Kształcenia Wywiadu w Starych Kiejkutach egzamin końcowy przyszły sędzia TK zdał z wynikiem "mierny”.Test miał zaliczyć stosunkiem głosów 2:1, a oceny kwalifikacji psychologicznych i intelektualnych miał poniżej średniej.

W Urzędzie Ochrony Państwa Muszyński nie zrobił kariery - pisze "Gazeta Wyborcza". Jego postawa miała zostać oceniona jako "mocno roszczeniowa". Ze służby odszedł po dekonspiracji na placówce w Berlinie w połowie lat 90 - podaje dziennik. "GW" dodaje, że w czasie pracy dla wywiadu przejął na własność mieszkanie służbowe na warszawskim Ursynowie.

Informacji na temat przeszłości sędziego PiS odmówiło już w listopadzie 2016 roku, po poprzedniej publikacji "Gazety".

Mariusz Muszyński był jednym z sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w grudniu 2015 r. na miejsca prawomocnie zajęte. Poprzedni prezes TK prof. Andrzej Rzepliński nie dopuścił ich do orzekania, bo uważał ich wybór Trybunał za niekonstytucyjny.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (183)