PolskaNieformalne wycieki z ewidencji PESEL

Nieformalne wycieki z ewidencji PESEL

Policja zatrzymała do dyspozycji prokuratury kierownika Centralnego Biura Adresowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po przeszukaniu w CBA odnaleziono dokumenty świadczące o tym, że Renata W., główny specjalista Wydziału Udostępniania Informacji CBA, która pełniła funkcję kierownika Biura, nieformalnie udostępniała dane osobowe z ewidencji PESEL - poinformował rzecznik rasowy MSWiA Jarosław Skowroński.

14.10.2004 16:40

Centralne Biuro Adresowe zajmuje się udzielaniem informacji adresowych zawartych w zbiorze ewidencji ludności PESEL. Udostępnia ono dane adresowe miejsca zameldowania osoby na pobyt stały i czasowy.

Aby uzyskać dane osobowe z PESEL, trzeba złożyć w MSWiA wniosek, w którym podaje się podstawę prawną upoważniającą do otrzymania danych lub uzasadnioną potrzebę żądania ich udostępnienia. Informacji z PESEL udziela się tylko za zgodą osób, których te dane dotyczą. Za oficjalne udostępnienie danych MSWiA pobiera opłatę - 30 zł 40 gr, a za każdy wniosek - 5 zł i po 50 gr za każdy załącznik do wniosku.

Dane były przekazywane na zlecenie jednej z kancelarii prawnych z Wrocławia. Renata W. zawarła z tą kancelarią umowę - zlecenie. Tylko część przesyłanych wniosków była rejestrowana w CBA, brak też dokumentów, które świadczyłyby, że kancelaria dokonała opłat za udostępnienie takich danych - poinformował Skowroński.

Z dokumentów wynika, że takie działania były prowadzone od wielu lat i mogli je prowadzić także inni pracownicy Centralnego Biura Adresowego na rzecz innych firm. Żaden z pracowników CBA nie posiada zgody na prowadzenie pracy lub działalności gospodarczej poza MSWiA - podał rzecznik.

Skowroński zaznaczył, że takie próby obejścia legalnego systemu uzyskiwania informacji z PESEL mogą wynikać z długiego oczekiwania na odpowiedź, gdyż do CBA wpływa ok. 20-40 tys. wniosków miesięcznie. Poinformował, że resort przygotowuje zmianę systemu udostępniania takich danych, który pozwoli na automatyczną rejestrację nadchodzących wniosków w systemie komputerowym i przypisywanie ich konkretnym osobom udostępniającym te dane.

Według Skowrońskiego, elektroniczny system zmniejszy możliwość otrzymania danych bez rejestracji wniosku o ich udostępnienie. W MSWiA trwa procedura zmierzająca do udzielenia zamówienia publicznego, niezbędnego do realizacji projektu - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)