Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 15 listopada. To niedziela handlowa?
"Czy dziś jest niedziela handlowa"? To pytanie, które zadają sobie dziesiątki tysięcy Polaków w każdą niedzielę. Po zmianie przepisów odpowiedź na to pytanie bardzo często brzmi "nie". Tak też będzie 15 listopada. Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte 15 listopada?
Przed dwoma laty niedziela handlowa przypadała w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku doszło jednak do zmiany przepisów i niedziela handlowa przypadała jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, z wyjątkiem kwietnia i grudnia, kiedy to przypadały ważne święta religijne, a niedziel handlowych było więcej.
Kolejne ograniczenia w liczbie niedziel handlowych obowiązują od stycznia 2020 roku. Wtedy po raz kolejny zaostrzono przepisy. W życie weszły wówczas kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. To właśnie dlatego niedziela handlowa w 2020 roku będzie miała miejsce jedynie 7 razy.
Niedziele handlowe 2020 – kalendarz:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
Za nami już 5 niedziel handlowych, a na najbliższą przyjdzie nam zaczekać do 13 grudnia. W nadchodzącym tygodniu zakupów nie zrobimy w niedzielę 15 listopada.
Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 15 listopada
Niedziela handlowa w 2020 roku jest dniem długo wyczekiwanym. Niestety mniejsza liczba okazji do zrobienia zakupów dotyka nas nie tylko przez ograniczenie handlu w niedzielę.
Z powodu rosnącej liczby nowych przypadków COVID-19 w Polsce, rząd podjął decyzję o zamknięciu kolejnych miejsc handlu. Właśnie dlatego nieczynna jest zdecydowana większość sklepów w galeriach handlowych, a także sklepy meblowe.
Mimo iż dziś nie przypada niedziela handlowa, to niektóre sklepy będą mogły być otwarte. Ustawa ograniczające handel w niedziele i święta przewidziała bowiem kilka wyjątków. Właśnie dlatego sklepy otwarte 15 listopada to m.in.:
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel,
- placówki pocztowe,
- stacje paliw,
- lokale gastronomiczne,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express,
- apteki,
- kwiaciarnie,
- miejsca rozrywki,
- markety na dworcach PKP,
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może zostać ukarana mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 100 tys. zł.