Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe 2019. Czy dziś jest niedziela handlowa? A może obowiązuje zakaz handlu?

Niedziela handlowa w Polsce odbywa się tylko raz w miesiącu. Pozostałe niedziele to niedziele niehandlowe, podczas których obowiązuje zakaz handlu. Które sklepy będą dziś otwarte?

Share
Niedziele handlowe 2019. Czy dziś jest niedziela handlowa? A może obowiązuje zakaz handlu?
Źródło: iStock.com
d8gug7f

Niedziele handlowe to jedne z ulubionych dni zapracowanych Polaków, którzy choć raz w miesiącu nie muszą martwić się zakazem handlu w niedzielę i wcześniej planować zakupów. Niestety nie mamy dobrych informacji. Najbliższa niedziela handlowa odbędzie się dopiero 27 października. Dzisiaj obowiązuje zakaz handlu w niedziele.

Ustawa wyznaczająca niedziele handlowe i niedziele niehandlowe przewiduje kilka wyjątków. Zakaz handlu w grudniu nie będzie obowiązywał w 3, a nie tylko w jedną niedzielę. Zakupy uda nam się zrobić 15, 22 i 29 grudnia. Dwie dodatkowe niedziele handlowe w grudniu mają związek ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Od przyszłego roku czekają nas kolejne zmiany w zakazie handlu. Niedziela handlowa w 2020 roku odbędzie się tylko kilka razy w roku. Dla porównania, w 2018 roku mogliśmy zrobić zakupy bez przeszkód w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Które sklepy mogą być otwarte w niedzielę handlową i niehandlową?

Które sklepy mogą być dziś otwarte? Takie pytanie zadaje sobie pewnie niejedna zapracowana osoba, która dziś rano zdała sobie sprawę, że jej lodówka jest pusta, a przez zakaz handlu w niedzielę Biedronka i Lidl są zamknięte. W niedzielę handlową i niehandlową czynne mogą być tylko nieliczne sklepy. Zakaz handlu nie dotyczy:

  • placówek pocztowych
  • aptek
  • sklepów osiedlowych, jeśli klientów obsługuje właściciel
  • kwiaciarni
  • stacji paliw
  • sklepów działających na zasadzie franczyzy, np. Żabki i Carrefoura Express
  • lokali gastronomicznych
  • miejsc rozrywki

Kara za nieprzestrzeganie zasady zakazu handlu w niedzielę może być surowa. Inspektor ma w tej sytuacji prawo wystawić mandat w wysokości od tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych. Może również przekazać sprawę do sądu, a ten wyznaczyć karę w wysokości nawet 100 tys. zł.

d8gug7f

Podziel się opinią

Share
d8gug7f
d8gug7f
Więcej tematów