Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe 2019. Czy dziś jest niedziela handlowa? A może obowiązuje zakaz handlu?

Niedziela handlowa w Polsce odbywa się tylko raz w miesiącu. Pozostałe niedziele to niedziele niehandlowe, podczas których obowiązuje zakaz handlu. Które sklepy będą dziś otwarte?
Share
Niedziele handlowe 2019. Czy dziś jest niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Niedziele handlowe 2019. Czy dziś jest niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?Źródło: iStock.com
d4gx00h

Niedziele handlowe to jedne z ulubionych dni zapracowanych Polaków, którzy choć raz w miesiącu nie muszą martwić się zakazem handlu w niedzielę i wcześniej planować zakupów. Niestety nie mamy dobrych informacji. Najbliższa niedziela handlowa odbędzie się dopiero 27 października. Dzisiaj obowiązuje zakaz handlu w niedziele.

Ustawa wyznaczająca niedziele handlowe i niedziele niehandlowe przewiduje kilka wyjątków. Zakaz handlu w grudniu nie będzie obowiązywał w 3, a nie tylko w jedną niedzielę. Zakupy uda nam się zrobić 15, 22 i 29 grudnia. Dwie dodatkowe niedziele handlowe w grudniu mają związek ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Od przyszłego roku czekają nas kolejne zmiany w zakazie handlu. Niedziela handlowa w 2020 roku odbędzie się tylko kilka razy w roku. Dla porównania, w 2018 roku mogliśmy zrobić zakupy bez przeszkód w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

d4gx00h

Które sklepy mogą być otwarte w niedzielę handlową i niehandlową?

Które sklepy mogą być dziś otwarte? Takie pytanie zadaje sobie pewnie niejedna zapracowana osoba, która dziś rano zdała sobie sprawę, że jej lodówka jest pusta, a przez zakaz handlu w niedzielę Biedronka i Lidl są zamknięte. W niedzielę handlową i niehandlową czynne mogą być tylko nieliczne sklepy. Zakaz handlu nie dotyczy:

  • placówek pocztowych
  • aptek
  • sklepów osiedlowych, jeśli klientów obsługuje właściciel
  • kwiaciarni
  • stacji paliw
  • sklepów działających na zasadzie franczyzy, np. Żabki i Carrefoura Express
  • lokali gastronomicznych
  • miejsc rozrywki

Kara za nieprzestrzeganie zasady zakazu handlu w niedzielę może być surowa. Inspektor ma w tej sytuacji prawo wystawić mandat w wysokości od tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych. Może również przekazać sprawę do sądu, a ten wyznaczyć karę w wysokości nawet 100 tys. zł.

d4gx00h

Podziel się opinią

Share
d4gx00h
d4gx00h
Więcej tematów