Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe 2019. Czy 8 września będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę?

Niedziela handlowa od stycznia 2019 roku odbywa się tylko raz w miesiącu. Zakaz handlu w niedzielę we wrześniu nie będzie obowiązywał dopiero 29 września. Wszystkie pozostałe niedziele będą niedzielami niehandlowymi.

Share
Niedziele handlowe 2019. Czy 8 września będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę?
Źródło: iStock.com
d1myeus

Niedziele handlowe 2019. Jak działa zakaz handlu w niedzielę?

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel, niedziela handlowa w 2019 roku odbywa się tylko raz w miesiącu. Zakupy możemy bez przeszkód robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Dla porównania niedziele handlowe w 2018 roku odbywały się dwa razy w miesiącu (pierwsza i ostatnia niedziela). W 2020 roku przepisy ulegną zaostrzeniu, a zakupy uda nam się zrobić jedynie w kilka niedziel handlowych w roku.

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę przewiduje kilka wyjątków. W grudniu odbędzie się nie jedna, a aż trzy niedziele handlowe. Zakupy zrobimy kolejno 15, 22 i 29 grudnia. Sytuacja ta ma związek ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Niedziela handlowa wrzesień 2019. Sklepy otwarte 8 września

Które sklepy będą czynne w niedzielę 8 września? Nie będzie ich zbyt wiele. Ze względu na zakaz handlu nieczynne będą supermarkety (np. Biedronka, Lidl, Carrefour)
. Zamknięta będzie również znaczna część lokali w galeriach handlowych. Podstawowe produkty uda nam się kupić w:

  • sklepach osiedlowych (jeśli klientów obsłuży właściciel placówki)
  • aptekach
  • kwiaciarniach
  • placówkach pocztowych
  • sklepach działających na zasadzie franczyzy (np. Carrefour Express, Żabka)
  • lokalach gastronomicznych
  • miejscach rozrywki
  • na stacjach paliw

Kary za niezastosowanie się do zakazu handlu w niedzielę mogą być bardzo dotkliwe. Najłagodniejsza kara, którą może nałożyć Inspektor Pracy, to tysiąc złotych. Kontrolujący ma prawo przekazać sprawę do sądu, a ten wymierzyć karę w wysokości nawet 100 tys. zł.

d1myeus

Podziel się opinią

Share
d1myeus
d1myeus
Więcej tematów