Niedziela Wielkanocna 2019: Sprawdź, jakie tradycje wiążą się z najważniejszym dniem Wielkanoc
Niedziela Wielkanocna – 21 kwietnika 2019: Zobacz, kiedy zaczyna się najważniejszy dzień Świąt Wielkanocnych i jakie tradycje są z nim związane.
Niedziela Wielkanocna 2019 – 21 kwietnia 2019
21 kwietnia 2019 wypada Wielka Niedziela, kończąca Triduum Paschalne, które zgodnie z żydowskim kalendarzem liczy się od wieczora Wielkiego Czwartku, aż do wieczornych nieszporów w niedzielę. Należy zaznaczyć, że obchody świąt zmartwychwstania Chrystusa zaczynają się już w sobotę wieczorem. Wówczas po zmroku odprawiana jest uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której kapłan święci ogień, od którego następnie zapalany jest Paschał – świeca symbolizująca zmartwychwstałego Jezusa. Tego dnia, z samego rana, z wielu kościołów rusza zapowiadana przez donośne bicie dzwonów, procesja rezurekcyjna. Na jej czele niesiona jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Następnie odprawiana jest msza, podczas której świętuje się zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.
Śmigus Dyngus – 22 kwietnia 2019
W poniedziałek, po Niedzieli Wielkanocnej obchodzimy śmigus-dyngus. Zwyczaje ludowe obchodzone tego dnia są związane z praktykami Słowian, którzy czcili nadejście wiosny. Niegdyś śmigus i dyngus, były odrębnymi zwyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby i oblewaniu zimną wodą, co symbolizowało oczyszczenie z chorób i brudu, a dyngus polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom tym towarzyszył poczęstunek lub darowizna w postaci zaopatrzenia na drogę. Wiadomo, że słowiański zwyczaj polewania wodą w swojej tradycyjnej formie zachował się również w pobliskich krajach Europy środkowowschodniej. Znany jest między innymi na terenie Słowacji oraz w niektórych regionach zachodniej Ukrainy.