Trwa ładowanie...
18-01-2012 13:30

"Niedopuszczalny apel o. Rydzyka". Burza w senacie

Podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu o. Tadeusz Rydzyk zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka i zaapelował, by jako katolik postarał się ich zrozumieć. Dworak odparł, że apel o. Rydzyka jest niedopuszczalny. - Nie przyszliśmy tu, by spowiadać się z bardziej lub mniej gorliwej wiary. Proszę nie dzielić ludzi na katolików i tych, którzy nie przyznali koncesji - powiedział przewodniczący KRRiT.

"Niedopuszczalny apel o. Rydzyka". Burza w senacieŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1tfghy
d1tfghy

O. Tadeusz Rydzyk wyraził opinię, że katolicy są szczególnie traktowani przez KRRiT od początku jej istnienia. - Jesteśmy dyskryminowani i wykluczani, tylko katolicy nie mają telewizji- mówił.

- Potrzeba dialogu, rozmowy i mediów, również katolicy powinni mieć media - zaznaczył szef Telewizji Trwam, której wniosek o koncesję na nadawanie na multipleksie KRRiT ostatecznie odrzuciła.

Zwracając się do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o. Rydzyk przypomniał, że był on redaktorem naczelnym jednego z katolickich pism. - Liczę na pana przewodniczącego, jako na katolika, że będzie nas rozumiał - powiedział.

W odpowiedzi Dworak odparł, że apel o. Rydzyka jest niedopuszczalny. -Nie przyszliśmy tu, by spowiadać się z bardziej lub mniej gorliwej wiary. Proszę nie dzielić ludzi na katolików i tych, którzy nie przyznali koncesji - powiedział.

d1tfghy

Zwrócił ponadto uwagę, że parlament kilkakrotnie już zajmował się sprawami dotyczącymi wyłącznie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jak ocenił, może to sugerować sprzyjanie jednemu z nadawców.

Przewodniczący KRRiT podkreślił, że rozpatrując wniosek fundacji Lux Veritatis o koncesję dla TV Trwam na nadawanie na multipleksie brany był religijny charakter nadawcy, ale nie mogło być to kryterium decydującym. Zaznaczył, że wniosek fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych - fundacja nie przedstawiła dokumentów potwierdzających gwarancję finansowego powodzenia przedsięwzięcia.

Jak tłumaczył Dworak, Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym proces cyfryzacji telewizji naziemnej jest opóźniony w stosunku do terminu rekomendowanego dla krajów Unii Europejskiej, czyli grudnia 2012 r. - Polska jako jeden z trzech krajów deklaruje całkowite wyłączenie telewizji analogowej po tym czasie - w lipcu 2013 r. - podkreślił.

Zapewnił, że oceniając złożone wnioski o przyznanie koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym Krajowa Rada "dogłębnie i wnikliwie" oceniła sytuację finansową wnioskujących podmiotów. Wyjaśnił, że względy ekonomiczno-finansowe były podstawą odrzucenia odwołania fundacji Lux Veritatis od ubiegłorocznej decyzji KRRiT ws. nieprzyznania koncesji dla TV Trwam.

d1tfghy

Przewodniczący komisji Grzegorz Czelej (PiS) pytał m.in. dlaczego KRRiT przyjęła od niektórych z nadawców dokumenty finansowe po terminie składania wniosków o przyznanie koncesji, a senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił, że KRRiT usiłuje "arbitralną decyzją administracyjną regulować rynek medialny w Polsce". Dworak wyjaśnił, że Rada uczyniła tak tylko w przypadku tych dokumentów, które były określone w rozporządzeniu KRRiT, a odnosząc się do zarzutu Jackowskiego podkreślił, że Rada dokonała właściwego procesu administracyjnego.

d1tfghy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfghy
Więcej tematów