PolskaNiech żyje babcia, niech żyje dziadek

Niech żyje babcia, niech żyje dziadek


Babcia i dziadek – rozpieszczają, kochają i wybaczają. We wtorek 21 stycznia i w środę 22 stycznia – wnuczęta powinny o nich szczególnie pamiętać, bo w tych dniach obchodzone są Dzień Babci i Dzień Dziadka.

21.01.2003 | aktual.: 21.01.2003 14:48

Obraz
© (PAP/Piotr Polak)

Zdaniem psychologów, babcia jest od rozpieszczania i akceptacji, lecz wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice. Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia jest osobą starszą, czy też pracującą kobietą w średnim wieku ma zawsze wybaczające serce.

Według sondażu opinii publicznej, babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim zasady moralne, wiarę religijną oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymienia na pierwszym miejscu około 60% ankietowanych. W dalszej kolejności znalazły się - znajomość dziejów rodziny – 57%, obowiązkowość, pracowitość oraz silna wola – 53%, a także - miłość ojczyzny – 52%. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek były wymieniane na końcu.

Najczęściej z babcią lub dziadkiem prowadzi się rozmowy - od 41,5 do 52,2% w zależności od wieku wnuków, chodzi na spacery - około 24%, uczestniczy w grach i zabawach - od 13,5 do 15,2%. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet - wycieczki i podróże.

Według badań niemieckiego psychologa Haralda Eulera, spośród ankietowanych 2 tysięcy osób w wieku od 16 do 80 lat, większość stwierdziła, że najlepsze porozumienie ma z babcią ze strony matki.

Na skali emocjonalnego zaangażowania wnuków od 1 do 7 punktów, babcia ze strony matki uzyskała przeciętnie 5,16 punktu. Na drugim miejscu znalazł się dziadek ze strony matki - 4,52 punktu, potem - babcia ze strony ojca - 4,09, a ostatnie miejsce zajął dziadek ze strony ojca - 3,7 punktu.

Ciekawą prawidłowością było to, że oddalenie między miejscem zamieszkania dziadków i wnuków nie wpływało na ocenę uczuć.

Dane statystyczne stanowią jedynie próbę opisu relacji do babć i dziadków. Stosowniejszy wydaje się tu komentarz współczesnej poetki: "Co by było gdyby nagle / Znikły Babcie wszystkie? / Strach powiedzieć, co bym począł? / Nie chcę nawet myśleć!"(reb)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)