Trwa ładowanie...

"Niech władza się nie dziwi". Profesor Marcin Matczak o niekonstytucyjnych działaniach rządu

Afera reprywatyzacyjna i powołana z jej powodu komisja weryfikacyjna, a także cykliczne protesty na Krakowskim Przedmieściu wzbudzają wiele emocji. Nie tylko polityków. Głos w sprawie postanowił zabrać też prawnik i profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak. Działania partii rządzącej nazwał "paserstwem konstytucyjnym".

Share
"Niech władza się nie dziwi". Profesor Marcin Matczak o niekonstytucyjnych działaniach rządu
Źródło: PAP
d1u5wqs

Obojętnie wobec tego, co dzieje się w Polsce, nie potrafią przejść nie tylko politycy opozycji, ale też przedstawiciele innych środowisk. Prof. Matczak, który jak twierdzi, w sprawie komisji weryfikacyjnej pisał opinię dla Biura Analiz Sejmowych, na swoim facebookowym profilu ocenił działania komisji reprywatyzacyjnej i ograniczenia w prawie o zgromadzeniach dot. protestów 10 dnia każdego miesiąca.

- Mam następującą myśl - podkreślił. - Zarówno zmiana ustawy o zgromadzeniach, jak i powołanie komisji reprywatyzacyjnej to działania dla każdego normalnego prawnika niekonstytucyjne - zaznaczył. Jak dodał, Trybunał Konstytucyjny nie może sprawiedliwie ocenić obu ustaw, bo "został także niekonstytucyjnie przejęty przez władzę".

Zobacz też: Jacek Żakowski: Zakończyło się państwo prawa, zaczęło się państwo ulicy

Prof. Matczak stwierdził, że obecna władza uprawia "paserstwo konstytucyjne". Jak tłumaczył, uchyla ona bowiem niekonstytucyjne ustawy i czerpie korzyści z wcześniejszych przestępstw konstytucyjnych. Prawnik przypomniał przy tym o wprowadzeniu dublerów do TK, nieprawidłowym zaprzysiężeniu wybranych sędziów oraz wadliwy wybór prezes Trybunału.

d1u5wqs

Wolno sprzeciwiać się rządowi

Tłumaczył też zachowanie osób, które sprzeciwiają się władzy. - Nie ma innej obrony przed takim działaniem, jak nieposłuszeństwo obywatelskie, które stosują zarówno Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i ludzie protestujący na Krakowskim Przedmieściu.

- I niech władza się nie dziwi, że takie postawy są coraz częstsze - ludzie odmawiają legitymacji władzy, która odmawia legitymacji Konstytucji - podkreślił.

Źródło: Facebook/WP

d1u5wqs

Podziel się opinią

Share
d1u5wqs
d1u5wqs
Więcej tematów