Trwa ładowanie...

Niebo nad Wielką Brytanią zapłonęło. Wielka zielona kula zaskoczyła wszystkich

W nocy z czwartku na piątek 13 maja setki osób zarejestrowało wielką zieloną kulę na brytyjskim niebie. To zjawiskowy meteor, który spłonął nad Somerset o godzinie 00:39 czasu brytyjskiego. Oszołomieni ludzie zbiorowo nagrywali zjawisko kamerami, które akurat mieli pod ręką. Wszyscy zwracali szczególną uwagę na nietypowy zielony kolor, który pojawił się w nocy na niebie.

Meteoryt nad Wielką Brytanią Meteoryt nad Wielką Brytanią Źródło: Dailymail, UKMON, fot: UKMON
d146ei9
d146ei9

Olśniewający meteor spłonął nad południowo-zachodnią Anglią. Zjawisko obserwowano w Południowej Walii, Hertfordshire i West Sussex. 15 spośród 153 kamer, należących do UK Meteor Network (UKMON) i wykorzystywanych do wykrywania meteorów oraz kul ognia w Wielkiej Brytanii, zdołało uchwycić to widowisko. Co więcej, ok. 250 przypadkowych osób zarejestrowało zieloną kulę, zgłaszając swoje nagrania i zdjęcia do UKMON.

Nietypowa barwa

To, co najbardziej zadziwiło i zachwyciło obserwatorów, był kolor. Ognista kula wyróżniała się zieloną barwą. Okazuje się, że przyczyną tego stanu był skład chemiczny meteoroidu, w którym prawdopodobnie występowała większa zawartość magnezu. Choć całe zjawisko nie trwało długo, ale wzbudziło ogromną sensację.

d146ei9

- Na początku wszystko, co widzieliśmy, było jasnozielone. Wydaje nam się, że jasność meteoru była zbyt duża dla kamery, a potem nagle zobaczyliśmy smugę meteoru tak wyraźnie jak wszystko inne – relacjonował jeden z obserwatorów.

Co się stało z meteorytem?

UKMON udostępniło zarejestrowane dane UKFall w celu obliczenia trajektorii możliwego upadku meteorytu nad Wielką Brytanią.

d146ei9

- Wstępna analiza danych UKMON wskazuje na wysokość około 30 km nad ziemią i prędkość 6,9 km/s, co jest ekscytujące – podkreślił Richard Kacerek, założyciel UK Meteor Network. Ekspert dodał, że całkiem prawdopodobny jest upadek fragmentów meteorytu do Kanału Bristolskiego.

Meteoryt nad Southampton. Wyjątkowe nagranie z portu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d146ei9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d146ei9
Więcej tematów