Trwa ładowanie...
d3uvi9p

Niebieski Księżyc 31 października. Co to oznacza?

W sobotę 31 października na niebie można obserwować Niebieski Księżyc. Takie zjawisko zdarza się raz na 2,5 roku. Co więcej, ostatni raz w październiku wystąpiło 76 lat temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niebieski Księżyc
Niebieski Księżyc (Pixabay)
d3uvi9p

Niebieski Księżyc. Co to takiego?

Niebieski Księżyc to nic innego jak pełnia, która przytrafia się drugi raz w miesiącu. Mieliśmy już pełnię 1 października, zatem 31 października jest już kolejna. Zawsze, gdy Księżyc pojawia się w tej fazie ponownie w tym samym miesiącu, nazywany jest "niebieskim". Nazwa nie ma zatem nic wspólnego z kolorem Srebrnego Globu.

Niebieski Księżyc. Jak często pojawia się na niebie?

Pełnie Księżyca przypadają średnio co 29,5 dnia. Najczęściej mamy jedną w miesiącu. Zjawisko Niebieskiego Księżyca zdarza się bardzo rzadko - co około 2,5 roku. Jeśli zatem przegapimy dziś Niebieski Księżyc, ponownie ujrzymy go dopiero na wiosnę 2023 roku.

d3uvi9p

Niebieski Księżyc na Halloween

31 października w wielu miejscach na świecie obchodzi się Halloween. Jako ciekawostkę możemy podać, że ostatni raz Niebieski Księżyc podczas tego święta pojawił się 19 lat temu.

Niebieski Księżyc w październiku

To, że Niebieski Księżyc pojawia się raz na 2,5 roku, wcale nie oznacza, że co kilka lat będzie można go obserwować w październiku. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia aż 76 lat temu. W czasie II wojny światowej październikowa pełnia 1944 roku była pełnią Niebieskiego Księżyca.

d3uvi9p

Aborcja w Polsce. Najnowszy sondaż. "Jarosław Kaczyński idzie wbrew woli swoich wyborców"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uvi9p

Podziel się opinią

Share
d3uvi9p
d3uvi9p
Więcej tematów