5‑latek zasłabł podczas kąpieli. Niebezpieczna sytuacja
5-latek zasłabł w łazience podczas kąpieli, stężenie tlenku węgla w łazience było dziesięciokrotne przekroczone - przekazał mł.asp. Szymon Jagodziński z ostrowskiej straży pożarnej.
27.11.2022 | aktual.: 27.11.2022 15:25
Do zdarzenia doszło w niedzielny poranek w domu przy ul. Kantaka w Ostrowie Wielkopolskim. Służby ratunkowe zawiadomiono o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia u 5-letniego dziecka podczas kąpieli.
Przybyli na miejsce strażacy sprawdzili mieszkanie miernikami tlenku węgla. - Okazało się, że w łazience stężenie tlenku węgla wynosiło 500 ppm, prawidłowo nie powinien przekroczyć 50 ppm – powiedział strażak.
Wyjaśnił, że to niebezpieczny stan dla zdrowia, który powoduje zawroty i bóle głowy, wymioty i utratę przytomności. Ryzyko śmierci - jak dodał - występuje przy stężeniu 7000 ppm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziecko i ojciec trafili do szpitala
Dziecko wraz z ojcem przewieziono do ostrowskiego szpitala w celu dokonania dokładniejszych badań wykluczających niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
Strażacy ostrzegają przed tlenkiem węgla
Zdaniem strażaka powodem ulatniania gazu były niesprawne przewody spalinowe od piecyka gazowego w łazience, służącego do podgrzewania wody.
Tlenek węgla - jak powiedział mł.asp. Szymon Jagodziński - to niebezpieczny bezwonny i bezbarwny gaz, nazywany cichym zabójcą.
Może ulatniać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń, niewłaściwie działającej wentylacji oraz niedrożnych kanałów spalinowych. Dlatego, jak twierdzi, ważny jest coroczny przegląd urządzeń gazowych, przewodów dymowych, wentylacyjnych oraz czyszczenie przewodów przez kominiarza. Podkreślił, że warto zamontować w domu czujnik tlenku węglu.
- Jeżeli zachodzi obawa zatrucia, należy natychmiast otworzyć drzwi i okna, wyłączyć urządzenia i skonsultować się z lekarzem - poinformował.