Trwa ładowanie...
d2q8sc0
TVP

Nie żyje Zyta Gilowska. Kazimierz Marcinkiewicz dla WP: Polska traci bardzo silną osobowość

• Nie żyje Zyta Gilowska
• Marcinkiewicz dla WP: Polska traci silną osobowość
• W ocenie byłego premiera Gilowska była "żelazną damą polskich finansów"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Zyta Gilowska. Kazimierz Marcinkiewicz dla WP: Polska traci bardzo silną osobowość
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2q8sc0

- Polska traci bardzo silną osobowość. Zyta Gilowska łączyła w sobie cechy typowego ekonomisty, przekładającego decyzje na liczby, z dużym talentem politycznym. Była twardą, nieustępliwą i odważnie dążącą do celu kobietą. Tracimy osobę, która doskonale służyła ojczyźnie i pewnie chciała robić to dłużej, ale niestety przegrała z chorobą - mówi Wirtualnej Polsce Kazimierz Marcinkiewicz, w rządzie którego Zyta Gilowska pełniła funkcję ministra finansów. Były premier wyznał, że jest dumny z tego, iż mógł z nią współpracować.

- Cieszę się, że dołączyła do mojego rządu i uwierzyła w to, że jesteśmy w stanie zmieniać Polskę. Śmiało mogę powiedzieć, że była jednym z jego najmocniejszy ogniw - mówi Marcinkiewicz. I dodaje, że choć swoją funkcję sprawowała krócej niż wielu innych szefów tego resortu, to potrafiła odcisnąć swoje piętno na finansach publicznych. - Była żelazną damą polskich finansów i polskiej polityki. To określenie doskonale do niej pasuje - wyjaśnia rozmówca WP. I wspomina, że w prywatnych rozmowach Gilowska była osobą ciepłą i serdeczną.

- Pamiętam taką scenkę z mojego gabinetu, kiedy to ponad półtorej godziny dyskutowaliśmy o zmianach podatkowych. Rozmowa była bardzo twarda, napięcie rosło. W pewnym momencie podszedłem do jednej z ikon, którą kiedyś gdzieś dostałem i powiedziałem: "Zyta mówiłaś, że ona bardzo ci się podoba. Proszę, jest twoja". Pamiętam, że rzuciła mi się wtedy na szyję, pocałowała i w ciągu minuty zmieniła w taką kobietkę, złagodniała. Była bardzo dobrym, życzliwym człowiekiem - wspomina Marcinkiewicz. I dodaje, że rozmowę udało zakończyć się kompromisem, a jej owocem była obniżka podatków.

Zyta Gilowska miała 66 lat. Była ministrem finansów i wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Do 2013 roku sprawowała również funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej. Od wielu lat zmagała się z chorobą serca.

Pogrzeb Zyty Gilowskiej ma odbyć się w sobotę na cmentarzu parafialnym w Świdniku.

d2q8sc0

Podziel się opinią

Share
d2q8sc0
d2q8sc0
Więcej tematów