Trwa ładowanie...

Nie żyje wybitny naukowiec prof. Jan Sandorski

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podał w sobotę, że w wieku 78 lat zmarł wybitny naukowiec prof. Jan Sandorski - poznański prawnik, specjalista prawa międzynarodowego i praw człowieka, zajmujący się również stosunkami polsko-niemieckimi.
Share
Prof. Jan Sandorski
Prof. Jan SandorskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Karolina Sikorska
da7e8zl

"W piątek, 28 grudnia zmarł nagle prof. Jan Sandorski prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, profesor zwyczajny nauk prawnych, emerytowany pracownik Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych, Wydziału Prawa i Administracji UAM Poznań" - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych poznański uniwersytet.

Życiorys naukowca przedstawia Polska Agencja Prasowa.

da7e8zl

Jan Sandorski urodził się 28 stycznia 1940 w Poznaniu. Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w 1962 i w tym samym roku został pracownikiem naukowym uczelni. W 1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

Na Wydziale Prawa i Administracji UAM w latach 1978-1984 pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego. Od 1982 do 1989 roku był także kierownikiem Zakładu Obrotu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, zaś w latach 1996-1999 rektorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Nie deptać prawników" - Jan Sandorski

Prof. Sandorski wykładał także na uczelniach zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Nigerii, Słowacji, Rosji. Był uznanym w środowisku naukowym specjalistą prawa międzynarodowego, praw człowieka, oraz stosunków polsko-niemieckich.

da7e8zl

Tytuł naukowy profesora nauk prawnych Sandorski uzyskał w 2008 roku. Był m.in. ekspertem Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, zasiadał również w Doradczym Komitecie Prawnym MSZ. Był ponadto doradcą polskiej delegacji na sesje Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ.

Prof. Sandorski był autorem ponad 100 monografii, a także artykułów i ekspertyz. W 1991 roku został jednym z laureatów zbiorowej Nagrody Naukowej Miasta Poznania za książkę "Poznański Czerwiec 1956".

Żródło: PAP

da7e8zl

Podziel się opinią

Share
da7e8zl
da7e8zl
Więcej tematów