Trwa ładowanie...
luksemburg

Nie żyje Wielki Książę Jan. Luksemburg w żałobie

Zmarł niezwykle lubiany przez wszystkich mieszkańców Luksemburga książę Jan. O śmierci byłego władcy poinformował jego syn i następca Henryk. Jego ojciec miał 98 lat i zmagał się z chorobą płuc.

Share
Nie żyje Wielki Książę Jan. Luksemburg w żałobie
Źródło: East News, fot: PPE
d4bfgd5

"Z wielkim smutkiem informuję o śmierci mojego ukochanego ojca" - napisał w komunikacie obecny Wielki Książę Luksemburga. Henryk dodał, że ojciec "odszedł w pokoju, otoczony miłością swojej rodziny".

Jak zauważa BBC News, w połowie kwietnia dwór książęcy ujawnił, że Jan (Jean) przechodzi ciężkie zapalenie płuc. Konieczna była hospitalizacja byłego władcy Luksemburga. Niestety w świąteczny weekend stan 98-latka znacznie się pogorszył.

Szczegółów dotyczących pogrzebu jeszcze nie podano. Można się spodziewać, że w ceremonii wezmą udział tłumy, bo książę Jan był bardzo popularny i lubiany.

Zobacz: Powstanie w getcie warszawskim. Prof. Paweł Śpiewak odpowiada Patrykowi Jakiemu

Liczące ok. 600 tys. mieszkańców Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią konstytucyjną, choć w konstytucji widnieje zapis, iż system polityczny państwa to demokracja parlamentarna. Wielki Książę musi należeć do dynastii Nassau.

d4bfgd5

Książę Jan rządził krajem od 1964 do 2000 r. To za czasów jego władzy Luksemburg stał się liczącym centrum świata finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bfgd5

Podziel się opinią

Share
d4bfgd5
d4bfgd5
Więcej tematów