Trwa ładowanie...
dyc6r6w

Nie żyje Wielki Książę Jan. Luksemburg w żałobie

Zmarł niezwykle lubiany przez wszystkich mieszkańców Luksemburga książę Jan. O śmierci byłego władcy poinformował jego syn i następca Henryk. Jego ojciec miał 98 lat i zmagał się z chorobą płuc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielki Książę Jan
Wielki Książę Jan (East News, Fot: PPE)
dyc6r6w

"Z wielkim smutkiem informuję o śmierci mojego ukochanego ojca" - napisał w komunikacie obecny Wielki Książę Luksemburga. Henryk dodał, że ojciec "odszedł w pokoju, otoczony miłością swojej rodziny".

Jak zauważa BBC News, w połowie kwietnia dwór książęcy ujawnił, że Jan (Jean) przechodzi ciężkie zapalenie płuc. Konieczna była hospitalizacja byłego władcy Luksemburga. Niestety w świąteczny weekend stan 98-latka znacznie się pogorszył.

Szczegółów dotyczących pogrzebu jeszcze nie podano. Można się spodziewać, że w ceremonii wezmą udział tłumy, bo książę Jan był bardzo popularny i lubiany.

dyc6r6w

Zobacz: Powstanie w getcie warszawskim. Prof. Paweł Śpiewak odpowiada Patrykowi Jakiemu

Liczące ok. 600 tys. mieszkańców Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią konstytucyjną, choć w konstytucji widnieje zapis, iż system polityczny państwa to demokracja parlamentarna. Wielki Książę musi należeć do dynastii Nassau.

Książę Jan rządził krajem od 1964 do 2000 r. To za czasów jego władzy Luksemburg stał się liczącym centrum świata finansów.

dyc6r6w

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów