Luksemburg wprowadzi całkowicie darmowy transport publiczny. Będzie pierwszy na świecie
Władze Luksemburga postanowiły, że przejazdy pociągami, tramwajami i autobusami na terenie kraju będą całkowicie za darmo. Zmiany będą obowiązywać od lata przyszłego roku. Luksemburg wprowadza pełny darmowy transport publiczny jako pierwsze państwo na świecie.
07.12.2018 | aktual.: 07.12.2018 14:20
Luksemburg: spełnienie obietnicy wyborczej, chęć poprawy klimatu
O decyzji poinformował Xavier Bettel, premier Luksemburga. - Do lata przyszłego roku zostaną zniesione wszystkie opłaty za korzystanie z pociągów, tramwajów i autobusów - zapowiedział. W ten sposób spełni swoją obietnicę wyborczą.
Rząd Luksemburga motywuje swoją decyzję chęcią poprawy klimatu, ochrony środowiska oraz odkorkowaniem stolicy. Miasto Luksemburg jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast na świecie - codziennie do pracy przyjeżdża tam 400 tysięcy osób, z czego połowa to obywatele sąsiadujących Niemiec, Francji i Belgii. Samo miasto Luksemburg ma 110 tysięcy mieszkańców. W 2016 kierowca spędził w korkach w Luksemburgu średnio 33 godziny.
Obecnie darmowa komunikacja w Luksemburgu jest dla osób poniżej 20. roku życia, a studenci nic nie płacą za przejazdy na trasie dom-uczelnia. Pozostali przeważnie kupują dwugodzinne bilety za dwa euro.
Część kosztów funkcjonowania darmowej komunikacji będzie pochodziła z oszczędności na druku i kontroli biletów.
Luksemburg: co z darmowymi pociągami?
Do czasu wprowadzenia darmowej komunikacji publicznej jest czas na dopracowanie tej reformy. Największym problemem rządu Luksemburga będzie kwestia pociągów - trzeba rozwiązać podział na pierwszą i drugą klasę. Wiadomo tyle, że kolej też będzie w pełni darmowa.
Tym samym Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie, który będzie miał darmowy cały transport publiczny. W lipcu tego roku darmową komunikację wprowadziła Estonia, ale zmiana dotyczy tylko autobusów.
Luksemburg: Darmowa komunikacja nie będzie jedyną zmianą
Oprócz darmowego transportu publicznego Luksemburg planuje zalegalizować marihuanę. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jakim stopniu - czy jako medyczna marihuana, czy w pełni jako używka.
Dodatkowo luksemburski rząd chce wprowadzić do kalendarza dwa nowe dni wolne (świąteczne) od pracy.