Trwa ładowanie...

Luksemburg wprowadzi całkowicie darmowy transport publiczny. Będzie pierwszy na świecie

Władze Luksemburga postanowiły, że przejazdy pociągami, tramwajami i autobusami na terenie kraju będą całkowicie za darmo. Zmiany będą obowiązywać od lata przyszłego roku. Luksemburg wprowadza pełny darmowy transport publiczny jako pierwsze państwo na świecie.

Luksemburg wprowadzi całkowicie darmowy transport publiczny. Będzie pierwszy na świecieŹródło: Shutterstock.com
d3t3nbd
d3t3nbd

Luksemburg: spełnienie obietnicy wyborczej, chęć poprawy klimatu

O decyzji poinformował Xavier Bettel, premier Luksemburga. - Do lata przyszłego roku zostaną zniesione wszystkie opłaty za korzystanie z pociągów, tramwajów i autobusów - zapowiedział. W ten sposób spełni swoją obietnicę wyborczą.

Rząd Luksemburga motywuje swoją decyzję chęcią poprawy klimatu, ochrony środowiska oraz odkorkowaniem stolicy. Miasto Luksemburg jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast na świecie - codziennie do pracy przyjeżdża tam 400 tysięcy osób, z czego połowa to obywatele sąsiadujących Niemiec, Francji i Belgii. Samo miasto Luksemburg ma 110 tysięcy mieszkańców. W 2016 kierowca spędził w korkach w Luksemburgu średnio 33 godziny.

Obecnie darmowa komunikacja w Luksemburgu jest dla osób poniżej 20. roku życia, a studenci nic nie płacą za przejazdy na trasie dom-uczelnia. Pozostali przeważnie kupują dwugodzinne bilety za dwa euro.

Część kosztów funkcjonowania darmowej komunikacji będzie pochodziła z oszczędności na druku i kontroli biletów.

d3t3nbd

Luksemburg: co z darmowymi pociągami?

Do czasu wprowadzenia darmowej komunikacji publicznej jest czas na dopracowanie tej reformy. Największym problemem rządu Luksemburga będzie kwestia pociągów - trzeba rozwiązać podział na pierwszą i drugą klasę. Wiadomo tyle, że kolej też będzie w pełni darmowa.

Tym samym Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie, który będzie miał darmowy cały transport publiczny. W lipcu tego roku darmową komunikację wprowadziła Estonia, ale zmiana dotyczy tylko autobusów.

Luksemburg: Darmowa komunikacja nie będzie jedyną zmianą

Oprócz darmowego transportu publicznego Luksemburg planuje zalegalizować marihuanę. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jakim stopniu - czy jako medyczna marihuana, czy w pełni jako używka.

Dodatkowo luksemburski rząd chce wprowadzić do kalendarza dwa nowe dni wolne (świąteczne) od pracy.

d3t3nbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3nbd
Więcej tematów