Nie żyje Wanda Półtawska. Była przyjaciółką Jana Pawła II
W wieku niemal 102 lat zmarła Wanda Półtawska - poinformował rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Była współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II.
25.10.2023 | aktual.: 25.10.2023 08:33
Wanda Półtawska 2 listopada skończyłaby 102 lata. Przyjaciółka papieża Jana Pawła II była lekarzem psychiatrą i byłą więźniarką niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Rzecznik kurii krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski poinformował Polską Agencję Prasową, że Wanda Półtawska zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie żyje Wanda Półtawska
Wanda Półtawska, z domu Wojtasik, urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. Z wykształcenia była lekarzem psychiatrą, a jej życie związane było z postacią Jana Pawła II. Była nie tylko jego współpracowniczką, ale także bliską przyjaciółką.
W okresie szkolnym Półtawska zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej nie pozostała obojętna na los swojego kraju. Działała konspiracyjnie, a jej zadania obejmowały rozwożenie poczty, broni, a także pieniędzy.
Wanda Półtawska była więźniarką niemieckiego obozu nazistowskiego
Niestety, 17 lutego 1941 roku, Półtawska została aresztowana. W lubelskim więzieniu przeszła wraz z koleżankami śledztwo, które nie obyło się bez tortur. Po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Tam, oprócz ciężkiej codziennej pracy, były poddawane pseudomedycznym eksperymentom. Na krótko przed zakończeniem wojny, Półtawska została przeniesiona do obozu w Neustadt-Glewe, który był podobozem Ravensbrück. Tam przebywała do 7 maja 1945 roku.
Po zakończeniu wojny Półtawska podjęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam też uzyskała doktorat z psychiatrii.
Przyjaźń z Janem Pawłem II
Nie jest do końca jasne, kiedy doszło do pierwszego spotkania Półtawskiej z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak, autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017), przypuszcza, że mogło to nastąpić w 1953 roku. To właśnie Wandzie Półtawskiej, nowo wybrany papież Jan Paweł II, powierzył zadanie uporządkowania swoich prywatnych papierów. Z biegiem czasu jej rola w Kościele krakowskim stawała się coraz większa. Również jej wpływ w Watykanie wzrastał, a ona sama stała się osobą, która miała bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie bała się interweniować.
W 2016 roku Wanda Półtawska została uhonorowana Orderem Orła Białego. To najwyższe odznaczenie państwowe, które otrzymała w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie.
Przeczytaj też: