Nie żyje Sergio Pininfarina - projektant legendarnych samochodów

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł słynny włoski projektant karoserii samochodowych Sergio Pininfarina. Spod jego ołówka wyszły modele takich firm, jak Fiat i Alfa Romeo, a także Bentley i Mistubishi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sergio Pininfarina (siedzi na krześle), za nimi stoją jego synowie: Andrea i Paolo
Sergio Pininfarina (siedzi na krześle), za nimi stoją jego synowie: Andrea i Paolo (PAP/EPA, Fot: Danilo Schiavella)
WP

Sergio Pininfarina urodził się 8 września 1926 roku w Turynie, gdzie jego ojciec Gian Battista Farina, zwany Pinin, prowadził warsztat blacharki samochodowej. Firma rozwijała się bardzo dobrze i właściciel był znany do tego stopnia, że w 1961 roku sam prezydent Włoch Giovanni Gronchi zgodził się na zmianę przez niego nazwiska na Pininfarina.

Sergio, po ukończeniu turyńskiej politechniki w 1950 roku, rozpoczął pracę w zakładzie ojca, a po jego śmierci szesnaście lat późnej, objął jego kierownictwo. W tym czasie rozpoczęła się jego współpraca z Fiatem i Alfą Romeo, a przede wszystkim z francuskim Peugeotem.

Z rozrastającego się zakładu w Grugliasco pod Turynem wyszedł m. in. legendarny kabriolet Alfa Duetto, znany z filmu “Absolwent” z Dustinem Hoffmanem w głównej roli.

WP

W uznaniu zasług w 2005 roku Sergio Pininfarina otrzymał nominację na dożywotnie senatora. Trzy lata później, po tragicznej śmierci w wypadku drogowym syna, projektant wycofał się z życia publicznego.

Polub WP Wiadomości
WP
WP