Trwa ładowanie...

Nie żyje prof. Jacek Baluch, były ambasador RP w Pradze

Nie żyje prof. Jacek Baluch, wybitny tłumacz literatury czeskiej, bohemista, slawista, polonista, poeta i nauczyciel akademicki. W latach 90. pełnił funkcję ambasadora RP w Pradze.
Share
Prof. Jacek Baluch w 2014 roku, odbierający wysokie odznaczenie państwowe z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego
Prof. Jacek Baluch w 2014 roku, odbierający wysokie odznaczenie państwowe z rąk prezydenta Bronisława KomorowskiegoŹródło: East News, Fot: BARTOSZ KRUPA
d3yqzk0

Prof. Baluch był pierwszym po demokratycznym przełomie ambasadorem RP w Pradze, najpierw w Czechosłowacji, potem Czechach (1990-95). Zmarł - jak informuje serwis interia.pl - w środę. Miał 79 lat.

"Pełnokrwisty filolog, tropiciel słowa, niepospolity erudyta i poszukiwacz subtelnych znaczeń" - napisał na swojej stronie internetowej Instytut Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie, którego profesor był dyrektorem w latach 2002-2008.

Zobacz także: Romuald Dębski zmarł w wieku 62. Odszedł wybitny polski ginekolog

"Wychował wiele pokoleń polskich bohemistów i tłumaczy literatury czeskiej. Na zawsze pozostanie w sercach wielu Polaków i Czechów" - wspomina byłego ambasadora polskie przedstawicielstwo w Pradze.

d3yqzk0

Prof. Jacek Baluch urodził się w Krakowie w 1940 roku. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola w Pradze.

Zobacz także: Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny polski reżyser zmarł w wieku 89 lat

Był popularyzatorem literatury czeskiej w Polsce, tłumaczem, autorem licznych książek naukowych i popularno-naukowych, poetą limeryków. Był członkiem czeskiego i polskiego PEN Clubu, członkiem prezydium Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polsko-Słowackiej Komisji do spraw Nauk Humanistycznych.

W latach 80. był działaczem opozycji demokratycznej i członkiem NSZZ "Solidarność". w stanie wojennym został internowany.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, czeskim Medalem Za Zasługi I stopnia oraz medalem "Dziękujemy za wolność".

Źrodło: interia.pl

d3yqzk0

Podziel się opinią

Share
d3yqzk0
d3yqzk0
Więcej tematów