PolskaNie żyje Lars Vilks. Twórca karykatury Mahometa

Nie żyje Lars Vilks. Twórca karykatury Mahometa

Szwedzki artysta Lars Vilks zginął w wypadku samochodowym w Markaryd w południowej Szwecji. Świat usłyszał o nim, gdy w 2007 roku jedna ze szwedzkich gazet opublikowała karykaturę Mahometa jego autorstwa.

Nie żyje Lars Vilks. Twórca karykatury Mahometa
Nie żyje Lars Vilks. Twórca karykatury Mahometa
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Violetta Baran

04.10.2021 05:52

W niedzielę po południu kierowca cywilnego policyjnego samochodu stracił panowanie nad autem, przebił się przez barierki rozdzielające pasy autostrady E4 na wysokości Markaryd w południowej Szwecji i zderzył się z jadącą z naprzeciwka ciężarówką. Oba auta stanęły w ogniu.

W tym tragicznym wypadku z ginęły trzy osoby podróżujące samochodem osobowym, kierowca ciężarówki został ciężko ranny.

Wieczorem szwedzkie media poinformowały, że samochodem, który rozbił się na E4 podróżował znany szwedzki artysta Lars Vilks i dwóch policjantów, którzy go ochraniali.

"Nie jest jasne, jak doszło do wypadku, ale na razie nic nie wskazuje, aby zamieszany był ktokolwiek inny" - podała w komunikacie szwedzka policja.

JOHAN NILSSON
JOHAN NILSSON© PAP/EPA

Lars Vilks był znanym szwedzkim rysownikiem i rzeźbiarzem. Jego prace od lat budziły kontrowersje. Naprawdę głośno zrobiło się o nim jednak dopiero w 2007 roku, gdy jedna ze szwedzkich gazet - gazeta "Nerikes Allehanda" - opublikowała karykaturę Mahometa jego autorstwa, zatytułowaną "Prawo do ośmieszania religii"

Nie żyje Lars Vilks. Za jego głowę oferowano 100 tys. dolarów

Publikacja wzbudziła protesty i zamieszki w krajach arabskich, al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów.

W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych za przygotowywanie zamachu na życie Vilksa skazana została Amerykanka Colleen LaRose, zwana "Jihad Jane", a w Irlandii w tym samym roku aresztowano siedem osób planujących zamach na niego. Artysta został zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali. W kolejnych latach dwóch sprawców próbowało podpalić jego dom. W 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny w Kopenhadze.

W ostatnim wywiadzie z września tego roku dla dziennika "Svenska Dagbladet" Vilks stwierdził, że "teraz rzadko się boi". "Myśl, że ktoś może mnie zaatakować pojawia się podczas publicznych wystąpień" - podkreślił.

Prace Larsa Vilksa są obecnie wystawiane na wystawie "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)