Trwa ładowanie...
d3kfyed

Nie żyje Danuta Gałkowa. "Blondynka", uczestniczka powstania warszawskiego, miała 94 lata

Była sanitariuszką i łączniczką w powstaniu warszawskim. Uratowała wtedy 21 rannych żołnierzy z płonącego szpitala. W wieku 94 lat Danuta Gałkowa ps. "Blondynka" zmarła.
Share
Danuta Gałkowa uratowała żołnierzy z płonącego szpitala
Danuta Gałkowa uratowała żołnierzy z płonącego szpitalaŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3kfyed

Smutną wiadomość podał portal tvp.info. Danuta Gałkowa ps. „Blondynka” była sanitariuszką i łączniczką w powstaniu warszawskim.

Została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. "Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny" otrzymała medal "Pro Patria", nadany przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jej historię przedstawiono w komiksie "Ocaleni" Tomasza Bereźnickiego, a także w książce Tsutomu Iwakury. Była również bohaterem jednego z odcinków cyklu "Rewizja nadzwyczajna". Ponadto wystąpiła w filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa pt. "Powstanie warszawskie 1944". Sama swoje wspomnienia z czasów wojny opisała w książce "Byłam warszawskim Robinsonem".

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kfyed

Podziel się opinią

Share
d3kfyed
d3kfyed
Więcej tematów