Nie żyje były zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Zmarł były zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 1995-2006 Jerzy Świątkiewicz - poinformowało biuro RPO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje były zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich
(PAP)
WP

Świątkiewicz był specjalistą prawa administracyjnego, wieloletnim członkiem Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, byłym wiceprezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Urodził się 18 czerwca 1925 r. w Zielonej w powiecie Rawa Ruska (obecnie na Ukrainie). Był absolwentem prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1968 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2002 roku - doktora habilitowanego.

Pracował w terenowych organach administracji państwowej, następnie prokuraturze. Uczestniczył w pracach zespołu powołanego przez szefa Kancelarii Sejmu dla opracowania projektu reformy kodeksu postępowania administracyjnego i przywrócenia sądownictwa administracyjnego.

WP

W latach 1981 - 1997 był członkiem Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, a w jednej z kadencji wiceprzewodniczącym. W 1980 roku został sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, a rok później - wiceprezesem NSA.

We wrześniu 1995 roku został powołany na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Funkcję tę pełnił do września 2006 roku.

Był autorem wielu publikacji z zakresu prawa administracyjnego, w tym sądownictwa administracyjnego oraz książki omawiającej kompleksowo regulacje prawne, praktykę i dorobek Rzecznika Praw Obywatelskich. Napisał także komentarz do Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji.

Polub WP Wiadomości
WP
WP