Trwa ładowanie...
12-02-2010 16:10

"Nie wyciągać ręki przeciwko krzyżowi w Polsce"

Fotografie prawie 200 krzyży, znajdujących się w różnych miejscach od Golgoty przez Strasburg po Wyspy Sołowieckie, znalazły się w albumie "Europa krzyżem bogata". Autorem zdjęć jest Adam Bujak, o atakach na krzyż i jego obronie pisze kard. Stanisław Nagy.

"Nie wyciągać ręki przeciwko krzyżowi w Polsce"Źródło: PAP
dv9l44x
dv9l44x

- Ten album to nasz znak sprzeciwu wobec decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas prezentacji książki w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Na początku listopada Trybunał, w związku ze skargą złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii, orzekł, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Decyzja ta wywołała falę oburzenia większości polityków we Włoszech oraz głosy krytyki w Europie.

Kard. Dziwisz w rozmowie z dziennikarzami mówił, że nie można pozwolić, by "szargano naszymi świętościami". - To jest pozytywna obrona. My nie chcemy niszczyć kogoś, tylko przestrzec na przyszłość, że są rzeczy, których niszczyć nie można, dla dobra ludzkości, dla Europy - powiedział dziennikarzom metropolita krakowski.

- Trybunał ze Strasburga nas obraził. Nie możemy przejść obojętnie nad tą decyzją, bo to jest głębokie zagrożenie. Nie możemy przejść obojętnie nie tylko my, chrześcijanie, ale wszyscy ludzie kultury, bo to jest zaatakowanie naszej kultury europejskiej, naszych korzeni, z których zrodziła się Europa" - przekonywał kard. Dziwisz podczas prezentacji albumu.

dv9l44x

Kardynał Nagy w tekście zamieszczonym w albumie podkreślił, że - jak pokazuje historia - "każdy, kto - strojąc się w szaty obrońcy praw człowieka - walczył z krzyżem, ostatecznie okazywał się tyranem". - Gdy ktokolwiek próbuje usnąć Chrystusa z życia publicznego i chce budować Europę bez Chrystusa, temu trzeba powiedzieć - zgodnie z prawdą i dla dobra Europy - że byłoby to budowaniem na piasku. A nawet gorzej: że podcina korzenie, z których wyrasta zachodnia cywilizacja - napisał kard. Nagy.

W piątek kard. Nagy tłumaczył, że album jest odpowiedzią na "haniebny atak na największe świętości Europy, które ją definiują". - To dzieło poczęło się z jednej myśli: nie wyciągać ręki przeciwko krzyżowi w Polsce. I niechby to zostało także wezwaniem dla całego społeczeństwa - powiedział.

W albumie "Europa krzyżem bogata" są fotografie krzyży znajdujących się w kościołach, w przydrożnych kaplicach, stojących na cmentarzach, w lasach, krzyży używanych podczas procesji i nabożeństw. Adam Bujak przypomniał, że od lat fotografuje krzyże, a jego zdjęcia były ilustracjami do rozważań kard. Karola Wojtyły wydanych w albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą".

- Najnowszy album powstał z potrzeby udowodnienia, czym jest znak krzyża dla Europy - powiedział fotografik. Jak podkreślił, książka jest "jednym wielkim krzykiem, że nie należy ruszać krzyża", który jest obecny w naszej kulturze od tysięcy lat.

Album "Europa krzyżem bogata" od Golgoty do Strasburga wydał Biały Kruk.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj