Trwa ładowanie...
d3hr94v

"Nie wierzyłem w dyktaturę". Kontrowersyjne zatrzymanie generała. Fala komentarzy

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową. Sprawa ma związek z zarzutami ws. kontaktów generała z rosyjskimi służbami. Szybko pojawiły się komentarze, że zatrzymanie ma podtekst polityczny. Na celowniku jest m.in. szef MON. "Antoni walczy" - drwią internauci, odnosząc się do planowanej rekonstrukcji rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Pytel
Piotr Pytel (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3hr94v

Bezpośrednim powodem zatrzymania było nieuznanie otrzymanego od generała zwolnienia lekarskiego. Generał miał się wczoraj stawić na przesłuchanie w sprawie stawianych mu zarzutów. Jak podaje PAP, mają one zostać zmienione po przewiezioniu go do prokuratury.

Szybko pojawiły się komentarze, że zatrzymanie ma podtekst polityczny. "Macierewicz przekracza wszelkie granice w brutalnej walce o władzę! Patrzy NATO, patrzą sojusznicy z USA. Skandal!" - grzmi na TT były szef MON Tomasz Siemoniak. Wtóruje mu rzecznik partii Jan Grabiec, który stwierdził, że "rządy PiS-u coraz bardziej przypominają 'porządki' wprowadzane przez komunistów w Polsce w latach 40-tych".

"Macierewicz, żeby utrzymać stanowisko, 'brzydko się chwyta'. Uderza w polskich żołnierzy. Liczy na tytuł 'Gieroja Sowieckowo Sojuza'" - dodaje szef klubu PO, Sławomir Neumann. Podkreśla, że partia wnioskuje o natychmiastowe zwołanie komisji ds. służb specjalnych i Komisji Obrony Narodowej ws. zatrzymania generała.

"Od kiedy ŻW zatrzymuje cywila? Przecież generał jest w rezerwie. Nie wierzyłem w dyktaturę do tej pory. Ale ona jest..." - pisze inny członek PO, Adrian Tomaszkiewicz.

Zarzuty opozycji krótko kwituje posłanka PiS Joanna Lichocka. W jej ocenie, zatrzymanie Pytla to dowód na to, że "państwo działa".

Sprawa wywołała niemałe poruszenie wśród dziennikarzy. Zatrzymanie generała wiążą z planowaną rekonstrukcją rządu. Według doniesień mediów, stanowisko może stracić właśnie szef MON Antoni Macierewicz.

Piotr Pytel był szefem SKW w latach 2014-2015. Prokuratura postawiła mu zarzuty w grudniu 2016 r. Zdaniem generała, stoi za tym jeden cel - "zdyskredytowanie Donalda Tuska".

Co na to Macierewicz? - Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB - powiedział szef MON w rozmowie z PAP. I dodał: "Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów".

d3hr94v

Podziel się opinią

Share
d3hr94v
d3hr94v
Więcej tematów