Trwa ładowanie...
d52133f

"Macierewicz przekracza wszelkie granice"? Gen. Piotr Pytel zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową

"Żandarmeria Wojskowa jest u nas. Zatrzymują męża" - zaalarmowała rano na Twitterze Dorota Pytel, żona byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotra Pytla. Nad generałem ciążą zarzuty przekroczenia uprawnień w związku ze współpracą z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. "Macierewicz przekracza wszelkie granice w brutalnej walce o władzę! Patrzy NATO, patrzą sojusznicy z USA. Skandal!" - grzmi były szef MON Tomasz Siemoniak. Szef MON odpiera zarzuty.
Share
Generał Piotr Pytel
Generał Piotr PytelŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d52133f

Informację o zatrzymaniu byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Ma ono związek z zarzutami o kontakty z rosyjskimi służbami. Generał wczoraj miał się stawić na przesłuchanie w tej sprawie. Bezpośrednim powodem zatrzymania było nieuznanie otrzymanego od niego zwolnienia lekarskiego.

- Generał jest w drodze do prokuratury, czynności są planowane na godz. 12. Jest oburzony. ŻW nie pierwszy raz u niego była. Wezwania można wysyłać pocztą - powiedział obrońca Pytla, mec. Antoni Kania-Sieniawski, w rozmowie z TVN24.

Jak podaje PAP, po przewiezioniu do prokuratury generał ma mieć zmieniony zarzut ws. kontaktów z rosyjskimi służbami.

d52133f

"Nie było nas, weszli jak do siebie"

Dorota Pytel pisała o wizycie ŻW późnym wieczorem. "Nie było nas, weszli jak do siebie, córka została rozpytana na legitymację służbową. Poszli, nawet nie zamknęli za sobą furtki. Chętnie poznałabym powód częstych wizyt, bo chyba nie chodzi o zastraszenia?" - pytała.

"Jeśli panowie chcą dostarczyć pismo to od tego jest poczta. Mój mąż nie jest i nie był wojskowym. Był funkcjonariuszem. Tym bardziej działania ŻW nie są zrozumiałe" - podkreśliła.

W kolejnym wpisie, już z poranka, znów napisała, że ŻW weszła do ich domu. Tym razem alarmowała o zatrzymaniu jej męża.

"Skandal!"

Zatrzymanie generała skomentował już na TT były szef MON Tomasz Siemoniak. "Macierewicz przekracza wszelkie granice w brutalnej walce o władzę! Patrzy NATO, patrzą sojusznicy z USA. Skandal!" - napisał polityk PO.

W kolejnym wpisie pyta: "Panie Prezydencie, czy to pierwszy krok do zgody narodowej po Pańskim pięknym orędziu, czy tylko - jak Pan mawia - ubeckie metody Pańskiego kolegi z PiS Macierewicza?".

W podobnym tonie wypowiedział się na antenie TVN24 poseł PO Krzysztof Brejza, który działania ŻW nazwał "bezpośrednią zemstą Macierewicza".

d52133f

Posłanka PiS Joanna Lichocka z kolei, o zatrzymaniu generała pisze krótko:

Reakcja Macierewicza

Do sprawy odniósł się też sam szef MON. - Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB - powiedział Macierewicz PAP. - Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów - dodał.

d52133f

Piotr Pytel to polski funkcjonariusz służb specjalnych, generał brygady. Szefem SKW był w latach 2014-2015. W grudniu 2016 r. prokuratura postawiła mu zarzuty przekroczenia uprawnień. Chodziło o kontakty z rosyjskim wywiadem. Współpraca między SKW i FSB miała zostać nawiązana bez zgody rządu.

Zarzuty prokuratury dotyczące współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa, zdaniem generała, mają na celu "zdyskredytowanie Donalda Tuska". W marcu były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, został w tej sprawie wezwany na przesłuchanie.

d52133f

Podziel się opinią

Share
d52133f
d52133f
Więcej tematów