Trwa ładowanie...
15-07-2015 13:29

Nie tylko dla młodych. Nawet 50 tysięcy złotych na własny biznes

Pięćdziesięciolatek z własną firmą? Niepełnosprawny? Osoba bez wykształcenia? Dlaczego nie. W nowej perspektywie finansowej zarezerwowano specjalną pulę pieniędzy na założenie własnego biznesu dla tych, którym jest najtrudniej odnaleźć się na rynku pracy.

Nie tylko dla młodych. Nawet 50 tysięcy złotych na własny biznesŹródło: Pixabay.com/Domena publiczna
d19dzfm
d19dzfm

Najwięcej ostatnio słyszy się o tym, że trzeba wspierać młodych na rynku pracy np. poprzez uruchamianie własnej działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że w nowej perspektywie są wyłącznie pieniądze przeznaczone dla nich.

Dla osób powyżej 30 roku życia znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji zarezerwowano środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych zarządzanych przez poszczególne zarządy województw. Każdy region samodzielnie decyduje komu będzie przyznawał bezzwrotne dotacje na własny biznes. Najczęściej województwa uznały, że pieniądze mogą otrzymać osoby powyżej 50 roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, kobiety oraz osoby o niskich kwalifikacjach.

- Dla takich osób w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych zostanie przygotowana szeroka oferta aktywizacyjna, która pomoże im powrócić do pracy lub założyć własną działalność gospodarczą. Dokładny wachlarz narzędzi i instrumentów dostępnych w danym województwie określony będzie w poszczególnych Regionalnych Programach Operacyjnych. Wśród form pomocy znajdą się m.in: dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - informuje Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Nawet 50 tys. wsparcia

O przyznanie dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w ramach programów regionalnych będzie można starać się zarówno w urzędach pracy, jak i u tzw. regionalnych operatorów, np. organizacji pozarządowych. By je dostać, trzeba mieć nie tylko pomysł na biznes, ale także wypełnić odpowiednie dokumenty, z czego najważniejszy to sporządzenie biznesplanu.

d19dzfm

- Pierwszeństwo w przyznawaniu dotacji będą miały te biznesy, które są najbliżej regionalnych inteligentnych specjalizacji lub zostały określone jako kluczowe dla danego regionu - zwraca uwagę Piotr Popa.

Kwota, którą obecnie można otrzymać na uruchomienie biznesu to w urzędach pracy około 23 tys. zł - tak jak we wszystkich programach wsparcia w powiatowych pośredniakach. Dofinansowanie udzielane u operatorów może być wyższe. Na przykład na Podkarpaciu kwota tej dotacji będzie dochodziła nawet do 50 tys. zł.

Ważne, by w chwili starania się o dotację przyszły przedsiębiorca nie miał uruchomionej firmy. Wsparcie finansowe nie będzie także przysługiwało tym osobom, które prowadziły w przeszłości własną działalność gospodarczą, a od jej zakończenia upłynęło mniej niż 12 miesięcy.

Są też szkolenia

W tym rozdaniu nie ma formalnie obowiązku ukończenia szkolenia z przedsiębiorczości.

d19dzfm

- Często jednak udzielenie dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej poprzedzone jest działaniami szkoleniowymi realizowanymi w ramach projektów Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegółowe uregulowania w tej kwestii leżą w gestii Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem - informuje Piotr Popa.

To jest bardzo ważne, bo z jednej strony szkolenia dają tym osobom wiedzę, której potrzebują, a z drugiej pozwalają takim osobom poczuć się pewniej na rynku.

Dodatkowo, osoby, które uzyskają dotację, mogą liczyć na tzw. wsparcie pomostowe w postaci np. doradztwa prawnego, dodatkowego szkolenia, a czasami także pomocy finansowej w wysokości minimalnego wynagrodzenia. To wsparcie udzielane jest przez okres od 6 miesięcy do roku.

d19dzfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19dzfm
Więcej tematów