PolskaNie tylko błyszczą

Nie tylko błyszczą

Nowy Jork. Światła fleszy. Kłębi się bogaty tłum. Jedna z najpiękniejszych kobiet świata Angelina Jolie odbiera nagrodę. Tym razem nie jest to filmowy laur.

Nie tylko błyszczą

Nagrodę przyznano aktorce za jej pracę charytatywną dla Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Odebrała ją kilka dni temu na oczach 700 dyplomatów i VIP-ów zaproszonych na bankiet w Nowym Jorku. Akurat była na miejscu, bo tu kręci swój najnowszy film „The Good Shepherd” Ponad sto sław światowego show-biznesu na stałe pomaga różnym organizacjom ONZ w wypełnianiu ich misji. Ambasadorami dobrej woli UNICEF-u są w Polsce m.in. aktor Piotr Fronczewski i piosenkarka Majka Jeżowska.

Prezent od życia

Jolie od czterech lat pełni honorową funkcję ambasadora dobrej woli ONZ. Kiedy tylko ma trochę czasu, odwiedza części świata, w których bieda, dyktatura i wojny zmuszają ludzi do szukania innego miejsca do życia. Wykorzystuje swoją urodę i sławę, by reprezentować interesy wypędzonych. Aktorka stwierdziła, że czuje się trochę dziwnie, odbierając wyróżnienie, które nie ma nic wspólnego z aktorstwem. Dodała jednak, że jest to największy prezent, jaki dostała od życia, wyłączając jej dzieci. Jolie wychowuje adoptowanego syna i córkę. Maddox jest dzieckiem z kambodżańskiego sierocińca. Zaharę aktorka adoptowała w Etiopii.

Shakira najmłodsza

Angelina Jolie jest jednym z pięciu ambasadorów dobrej woli ONZ-owskiej Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, najbardziej znanym na świecie nie tylko z ekranu, ale i swej działalności charytatywnej. Inni ambasadorowie to: śpiewaczka Barbara Hendricks, aktor Adel Imam, projektant mody Giorgio Armani i piosenkarz Julien Clerk. Największą armię ambasadorów ma UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Wśród 26 ambasadorów międzynarodowych UNICEF-u są: piłkarz David Beckham, piosenkarz Harry Belafonte, aktor Jackie Chan, aktorki Mia Farrow, Whoopie Goldberg, Jessica Lang, Vanessa Redgrave i Susan Sarandon. Do tego grona należą też słynny odtwórca roli Jamesa Bonda Roger Moore i popularny piosenkarz Ricky Martin. Dwa lata temu tytułem ambasadora dobrej woli UNICEF-u uhonorowano Kolumbijkę Isabelę Shakirę Mebarak. Fani muzyki pop znają ją raczej tylko pod drugim imieniem Shakira, które stało się jej pseudonimem artystycznym. Artystka walczy o bezpłatną naukę dla dzieci,
choćby na poziomie podstawowym. Bo nadal 120 milionów dzieciaków z biednych krajów nie chodzi do szkoły.

Wujek Chan

Dla wielu z wymienionych osób tytuł ambasadora dobrej woli to jedynie niewiele znaczący dodatek do biografii. Ale część ekranowych sław naprawdę angażuje się w to, co robi. Na przykład Jackie Chan, od zeszłego roku ambasador UNICEF-u oraz UNAIDS. Gwiazda filmów akcji z Hongkongu jest idolem wielu dzieciaków na całym świecie. A jednocześnie wspiera wiele akcji pomocy, szczególnie dla Azji. Był jednym z pierwszych, którzy zbierali pieniądze dla ofiar tsunami. Wyruszał pomagać dzieciom w Wietnamie i Kambodży. Występuje przeciw dyskryminacji ludzi chorych na AIDS i przeciwko produkcji i stosowaniu min przeciwpiechotnych (jedna czwarta ofiar to dzieci). Do szkół kambodżańskich jeździ z pogadankami. Jest tak lubiany, że dzieci nazywają go tam „zawsze uśmiechnięty Jackie”.

Honorowi ambasadorowie

Poza ambasadorami międzynarodowymi UNICEF ma także swoich ambasadorów honorowych regionalnych i narodowych. W Polsce ten ostatni tytuł dostali: aktor Piotr Fronczewski, piosenkarka Majka Jeżowska, artysta operowy i reżyser Wiesław Ochman, Katarzyna Frank-Niemczycka, żona jednego z najbogatszych Polaków, i Jose Carreras, operowa sława z Hiszpanii, który razem z Luciano Pavarottim i Placido Domingo wystąpił w głośnym koncercie „Trzech tenorów”. Regionalnymi i narodowymi przedstawicielami honorowymi Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci są także m.in. Nicole Kidman, Cate Blanchett, komik Leslie Nielsen, Pierce Brosnan, Robbie Williams, Sarah Jessica Parker i modelka Claudia Schiffer. Co robi Jarre po godzinach Wiele gwiazd ma w swych szeregach UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Na przykład muzyk Jean Michel Jarre zajmuje się problemami młodzieży, sprawami tolerancji i ochroną środowiska naturalnego.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska Adam Synowiec

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)