Nie tylko błyszczą
Nowy Jork. Światła fleszy. Kłębi się bogaty tłum. Jedna z najpiękniejszych kobiet świata Angelina Jolie odbiera nagrodę. Tym razem nie jest to filmowy laur.
29.10.2005 | aktual.: 29.10.2005 10:18
Nagrodę przyznano aktorce za jej pracę charytatywną dla Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Odebrała ją kilka dni temu na oczach 700 dyplomatów i VIP-ów zaproszonych na bankiet w Nowym Jorku. Akurat była na miejscu, bo tu kręci swój najnowszy film „The Good Shepherd” Ponad sto sław światowego show-biznesu na stałe pomaga różnym organizacjom ONZ w wypełnianiu ich misji. Ambasadorami dobrej woli UNICEF-u są w Polsce m.in. aktor Piotr Fronczewski i piosenkarka Majka Jeżowska.
Prezent od życia
Jolie od czterech lat pełni honorową funkcję ambasadora dobrej woli ONZ. Kiedy tylko ma trochę czasu, odwiedza części świata, w których bieda, dyktatura i wojny zmuszają ludzi do szukania innego miejsca do życia. Wykorzystuje swoją urodę i sławę, by reprezentować interesy wypędzonych. Aktorka stwierdziła, że czuje się trochę dziwnie, odbierając wyróżnienie, które nie ma nic wspólnego z aktorstwem. Dodała jednak, że jest to największy prezent, jaki dostała od życia, wyłączając jej dzieci. Jolie wychowuje adoptowanego syna i córkę. Maddox jest dzieckiem z kambodżańskiego sierocińca. Zaharę aktorka adoptowała w Etiopii.
Shakira najmłodsza
Angelina Jolie jest jednym z pięciu ambasadorów dobrej woli ONZ-owskiej Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, najbardziej znanym na świecie nie tylko z ekranu, ale i swej działalności charytatywnej. Inni ambasadorowie to: śpiewaczka Barbara Hendricks, aktor Adel Imam, projektant mody Giorgio Armani i piosenkarz Julien Clerk. Największą armię ambasadorów ma UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Wśród 26 ambasadorów międzynarodowych UNICEF-u są: piłkarz David Beckham, piosenkarz Harry Belafonte, aktor Jackie Chan, aktorki Mia Farrow, Whoopie Goldberg, Jessica Lang, Vanessa Redgrave i Susan Sarandon. Do tego grona należą też słynny odtwórca roli Jamesa Bonda Roger Moore i popularny piosenkarz Ricky Martin. Dwa lata temu tytułem ambasadora dobrej woli UNICEF-u uhonorowano Kolumbijkę Isabelę Shakirę Mebarak. Fani muzyki pop znają ją raczej tylko pod drugim imieniem Shakira, które stało się jej pseudonimem artystycznym. Artystka walczy o bezpłatną naukę dla dzieci,
choćby na poziomie podstawowym. Bo nadal 120 milionów dzieciaków z biednych krajów nie chodzi do szkoły.
Wujek Chan
Dla wielu z wymienionych osób tytuł ambasadora dobrej woli to jedynie niewiele znaczący dodatek do biografii. Ale część ekranowych sław naprawdę angażuje się w to, co robi. Na przykład Jackie Chan, od zeszłego roku ambasador UNICEF-u oraz UNAIDS. Gwiazda filmów akcji z Hongkongu jest idolem wielu dzieciaków na całym świecie. A jednocześnie wspiera wiele akcji pomocy, szczególnie dla Azji. Był jednym z pierwszych, którzy zbierali pieniądze dla ofiar tsunami. Wyruszał pomagać dzieciom w Wietnamie i Kambodży. Występuje przeciw dyskryminacji ludzi chorych na AIDS i przeciwko produkcji i stosowaniu min przeciwpiechotnych (jedna czwarta ofiar to dzieci). Do szkół kambodżańskich jeździ z pogadankami. Jest tak lubiany, że dzieci nazywają go tam „zawsze uśmiechnięty Jackie”.
Honorowi ambasadorowie
Poza ambasadorami międzynarodowymi UNICEF ma także swoich ambasadorów honorowych regionalnych i narodowych. W Polsce ten ostatni tytuł dostali: aktor Piotr Fronczewski, piosenkarka Majka Jeżowska, artysta operowy i reżyser Wiesław Ochman, Katarzyna Frank-Niemczycka, żona jednego z najbogatszych Polaków, i Jose Carreras, operowa sława z Hiszpanii, który razem z Luciano Pavarottim i Placido Domingo wystąpił w głośnym koncercie „Trzech tenorów”. Regionalnymi i narodowymi przedstawicielami honorowymi Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci są także m.in. Nicole Kidman, Cate Blanchett, komik Leslie Nielsen, Pierce Brosnan, Robbie Williams, Sarah Jessica Parker i modelka Claudia Schiffer. Co robi Jarre po godzinach Wiele gwiazd ma w swych szeregach UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Na przykład muzyk Jean Michel Jarre zajmuje się problemami młodzieży, sprawami tolerancji i ochroną środowiska naturalnego.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska Adam Synowiec