Trwa ładowanie...

Tłumacz pominął słowa o rtęci? Niemiecki minister oburzony

Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel został w niedzielę zapytany o słowa lubuskiej marszałek Elżbiety Anny Polak, która poinformowała wcześniej, że niemiecki polityk w rozmowie z nią potwierdził wysokie stężenie rtęci w Odrze. Jak się jednak okazuje, obecny na konferencji tłumacz miał pominąć wątek rtęci i spytać Vogla jedynie o "żrącą wodę". Niemiecki minister pisze wprost: "To oburzające".

"Nie pytano mnie o poziom rtęci". Niemiecki minister oburzony po konferencji ws. Odry"Nie pytano mnie o poziom rtęci". Niemiecki minister oburzony po konferencji ws. OdryŹródło: East News, fot: Reiner Zensen via www.imago-images.de
d1hzgmq
d1hzgmq

"Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia, w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali" - napisała w sobotę na Twitterze marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

W niedzielę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry. W konferencji po rozmowach wziął udział minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. Podczas briefingu politykowi zadano pytanie o słowa Elżbiety Polak, jakoby miał on ją poinformować o obecności rtęci w Odrze.

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, ze odczyn pH jest bardzo wysoki i nie możemy wyjaśnić dlaczego. To wszystko - odparł Vogel według tłumaczenia przedstawionego na konferencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d1hzgmq

Zobacz też: Bolesny cios w Rosjan. "Są bezradni. Klęska jak zatopienie krążownika Moskwa"

"Nie pytano mnie o poziomy rtęci". Niemiecki minister oburzony

Wokół tłumaczenia pytania zadanego niemieckiemu ministrowi pojawiają się jednak wątpliwości. Dziennikarz Jakub Wiech wskazał, że polityka rzeczywiście zapytano o rtęć, ale "tłumacz przetłumaczył głośno pytanie, nie mówiąc nic o rtęci (mówił ogólnie o skażeniu wody)".

"Tłumacz nie zapytał ministra Vogla o rtęć. Zapytał o to, czy woda była tak żrąca, że parzyła ręce. W przytoczonym fragmencie nagrania (po niemiecku) słowo 'rtęć' nawet nie pada. Czyli: dziennikarz pytał o rtęć, w tłumaczeniu rtęci nie było" - podkreślił Wiech.

Wypowiedź zaprezentowaną przez tłumacza skrytykował już sam Vogel. "To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, jakoby woda w Odrze była tak żrąca, że parzyła ręce. Zareagowałem na to i mówiłem o wartościach pH; Nie pytano mnie o poziom rtęci" - oświadczył w poniedziałek rano na Twitterze polityk, dołączając zrzuty ekranu artykułów publikowanych w serwisie tvp.info.

"Ze względu na to, że pytanie zostało przetłumaczone na język niemiecki, w odpowiedzi nie powiedziałem ani słowa o stężeniu rtęci, ale wyjaśniłem wartości pH i wysokie stężenie soli w Odrze" - dodał w kolejnym wpisie Vogel.

Zamieszanie skomentowała już także Elżbieta Anna Polak. "Po doniesieniach w niem. mediach Rbb24 i Oderwelle w bezpośredniej rozmowie ze mną, w obecności pracowników, minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel potwierdził, że w ich badaniach Odry jest rtęć. Jeżeli kolejne badania tego nie potwierdzają, to dobrze. Ale co zatruło Odrę?" - pyta lubuska marszałek.

W rozmowie z Wirtualną Polską marszałek podkreśla, że sytuacja, do której doszło podczas niedzielnej konferencji, nie powinna mieć miejsca. - Jest to straszny skandal. Chcę wierzyć, że doszło do pomyłki ze strony tłumacza, ale zaskakujące jest, że natychmiast wszystkie media prorządowe i osoby odpowiedzialne za stan Odry to podchwyciły, zamiast zająć się katastrofą ekologiczną - powiedziała Elżbieta Polak.

d1hzgmq

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Źródło: WP Wiadomości

Przeczytaj również:

d1hzgmq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj