Trwa ładowanie...

Nie odśnieżyłeś chodnika? Straż miejska wlepi Ci mandat

62 mandaty nałożyła w ciągu ostatnich dwóch dni straż miejska w Warszawie za nieodśnieżone chodniki, dachy i sople zwisające z budynków - poinformowała rzeczniczka prasowa warszawskiej straży Monika Niżniak. Za takie zaniedbanie właściciel lub zarządca budynku może dostać do 500 zł mandatu.

Nie odśnieżyłeś chodnika? Straż miejska wlepi Ci mandatŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d36m2jy
d36m2jy

Tylko w ciągu ostatniej doby straż miejska otrzymała 608 zgłoszeń - głównie od mieszkańców budynków - dotyczących śliskich dróg, chodników, zalegającego błota, śniegu i sopli zwisających z budynków. - Liczba zgłoszeń związanych z atakiem zimy sprawiła, że nie zajmowaliśmy się niczym innym, nie musieliśmy organizować żadnej specjalnej akcji związanej z zimą - podkreśliła Niżniak.

- Skończyły się opady śniegu, a także okres przejściowy, w którym właściciele, zarządcy budynków powinni już przyzwyczaić się do zimy i uprzątnąć zalegający śnieg czy zwisające sople, dlatego straż miejska dwa dni temu zaczęła wystawiać mandaty - powiedziała rzecznik straży miejskiej. Dodała, że zostało złożonych kilka wniosków do sądu o ukaranie osób odpowiedzialnych za zaniedbania.

Kto odpowiada za odśnieżanie?

Rzecznik straży wyjaśniła, że za odśnieżenie chodnika bezpośrednio przylegającego do budynku i usunięcie zwisających sopli odpowiada zarządca lub właściciel budynku. Jeżeli chodnik jest częścią drogi i nie przylega do budynku, odpowiedzialność za niego ponosi jednostka Zarząd Oczyszczania Miasta albo gmina. To kwestia ustalenia zarządzającego danym terenem - wyjaśniła Niżniak.

d36m2jy

Podkreśliła także, że jeśli właściciel albo zarządca budynku nie jest w stanie sam usunąć sopli z budynku, do czasu, kiedy przyjedzie wyspecjalizowana firma, powinien odgrodzić teren np. taśmami, tak aby jednocześnie umożliwić pieszym przejście chodnikiem.

- Zarządca musi sam ocenić, co jest bardziej niebezpieczne: całkowite zablokowanie chodnika, by nikomu nie spadł na głowę sopel, czy pozostawienie jego części wolnej dla ruchu pieszych - zaznaczyła. Podkreśliła, że jeśli chodnik zostanie zablokowany, piesi muszą zostać poinformowani o utrudnieniach, o tym, że powinni przejść na drugą stroną ulicy.

- Jeżeli widzimy, że chodnik jest całkowicie zagrodzony, to na pewno nie przechodzimy pod taśmą, nie przechodzimy przez jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Musimy poszukać przejścia dla pieszych. Będzie to wymagało nadłożenia drogi, ale w ten sposób unikniemy ryzyka związanego z wejściem na jezdnię - podkreśliła Niżniak.

500 zł kary za śnieg i sople na dachu

Jeśli straż miejska stwierdzi, że nie usunięto sopli i nie zabezpieczono terenu przy budynku, może nałożyć na właściciela lub zarządcę budynku mandat w wysokości do 500 złotych.

Rzecznik zaznaczyła także, że śnieg uprzątany z chodników musi być składowany w pryzmach przy krawędzi chodnika od strony jezdni, by umożliwić przejście pieszym. Jeśli śnieg jest źle składowany, prosimy o informację w tej sprawie - zaznaczyła.

d36m2jy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36m2jy
Więcej tematów