Polska"Nie można zatrzymać prac nad dekomunizacją w Polsce"

"Nie można zatrzymać prac nad dekomunizacją w Polsce"

Zdaniem szefa klubu PiS Marka Kuchcińskiego, konflikt między Estonią a Rosją powoduje, że nie ma obecnie dobrego momentu na zajmowanie się ustawą dotyczącą usuwania symboli komunistycznych. Szef klubu LPR Mirosław Orzechowski uważa z kolei, że należy zwracać uwagę na sytuację międzynarodową i reakcje sąsiadów, ale nie może to zatrzymać prac nad projektem ustawy.

"Nie można zatrzymać prac nad dekomunizacją w Polsce"
Źródło zdjęć: © PAP

06.05.2007 | aktual.: 06.05.2007 13:39

Według sobotniego "Dziennika", w poniedziałek minister kultury ma przedstawić projekt ustawy o usuwaniu pomników obcego panowania nad Polską. W opinii niektórych ekspertów, proponowane w nim rozwiązania mogą wywołać konflikt z Rosją, podobnie jak w Estonii.

Kuchciński: tu trzeba spokoju

Projekt ustawy jest gotowy od kilkunastu dni, natomiast musimy projekt skonsultować z rządem, z ministerstwem kultury, aby doprecyzować i może połączyć prace z tymi, które w ministerstwie kultury były prowadzone. Mam na myśli ustawę o miejscach pamięci narodowej - powiedział Marek Kuchciński. W tej sprawie w poniedziałek zamierza spotkać się z ministrem kultury Kazimierzem M.Ujazdowskim.

Czas w polityce międzynarodowej - chodzi o Estonię i Rosję - chyba nie jest najlepszym, żeby w tej chwili z takimi propozycjami wychodzić, tu trzeba spokoju. Tym bardziej, że wielu komentatorów, polityków opozycyjnych od razu odnosi to w sposób strachliwy względem tego co dzieje się na wschodzie - mówił Marek Kuchciński w radiu Zet.

Orzechowski: Polska to suwerenne, wolne państwo

Trzeba rozpatrywać kontekst międzynarodowy, ale nie może być tak, że Polska suwerenne, wolne państwo, będzie zwracać uwagę, że ktoś się skrzywi z niesmakiem, bo miejsce, na które patrzymy jako upamiętniające hańbę, będzie zlikwidowane, że będzie zdjęta tablica i ktoś się w związku z tym obrazi w Rosji, w dawnym Związku Radzieckim - argumentował z kolei Mirosław Orzechowski.

Czarnecki: projekt przedstawiony w złym czasie

Z zastrzeżeniami Kuchcińskiego zgodził się eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki. Projekt ministra Ujazdowskiego jest do rozważenia, ale został przedstawiony w złym momencie, w złym czasie. Trzeba było go przedstawić albo parę tygodni wcześniej, albo parę tygodni później - mówił.

Komorowski: największym zagrożeniem jest radykalizm rządu

Największym zagrożeniem, dla słusznej idei zarówno zachęcenia samorządów do likwidacji niektórych bulwersujących pomników czy zjawisk, czy nazw ulic, podobnie jak odebrania przywilejów ubekom, jest wasz radykalizm i niekonsekwencja. Mówię o rządzie, o koalicji rządowej - powiedział Bronisław Komorowski (PO) w "Siódmym dniu tygodnia".

Jego zdaniem, rozstrzygnięcie sprawy dekomunizacji na szczeblu rządowym a nie samorządowym, co oznacza, że "rząd będzie zmuszał, nakazywał, polecał likwidować a to pomniki, a to jakiś cmentarz", spowoduje "mnóstwo kłopotów w relacjach polsko-rosyjskich".

Pawlak: machanie szabelką jest zupełnym nieporozumieniem

Goście Radia Zet: szef SLD Wojciech Olejniczak i prezes PSL Waldemar Pawlak zgodzili się z opinią, że samorządy powinny zająć się sprawą zmian nazw ulic. Mamy do czynienia z sytuacją, w której kilka tysięcy takich nazw zostało zmienionych, pozostało kilkanaście - mówił Olejniczak.

W tej chwili granie na nerwach czy robienie patriotycznych szopek, żeby tylko pomachać szabelką, jest zupełnym nieporozumieniem - dodał jednak lider PSL.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)