Trwa ładowanie...
d1v611x

Nie ma możliwości przesyłania krwi z Polski do USA

Do stacji krwiodawstwa w całym kraju zgłaszają się osoby pragnące oddać krew ofiarom katastrofy w Stanach Zjednoczonych. Krajowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
oraz Instytut Hematologii informuje jednak, że na razie nie możliwości przesyłania krwi z Polski do USA.

Share
d1v611x

Docent Jan Sabliński, dyrektor Centrum poinformował, że w Stanach Zjednoczonych przy pobieraniu krwi od dawców obowiązują dodatkowe badania, których w Polsce nie wykonuje się. Centrum wysłało komunikaty w tej sprawie do swoich ośrodków regionalnych.

Strona amerykańska nie podała informacji o potrzebie pobierania krwi poza Stanami Zjednoczonymi dla ofiar katastrofy - powiedział Sabliński.

W Stanach Zjednoczonych przy pobieraniu krwi wykonuje się badania na obecność dwóch retrowirusów. Takie badania nie są przeprowadzane w Polsce. Poza tym Stany Zjednoczone wprowadziły niedawno zakaz eksportu krwi z Europy, z obawy przed prionami, które mogą powodować gąbczaste zwyrodnienie mózgu.

Tymczasem w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce rozpoczęła się akcja oddawania krwi przez żołnierzy dla ofiar ataków terrorystycznych w USA. Decyzję o podjęciu akcji podjął dowódca Marynarki Wojennej. Chęć oddania krwi zgłosiło kilkuset marynarzy.

Przy jednostce w Ustce działa od lat prężny ośrodek honorowego krwiodawstwa. (aso)

d1v611x

Podziel się opinią

Share
d1v611x
d1v611x
Więcej tematów