Trwa ładowanie...

Tusk: Putin decyduje się na fatalną rozgrywkę

- Rosja, szczególnie Rosja Putina, zatrzymuje się wtedy, gdy Zachód jest zdeterminowany, zjednoczony i możliwie twardy w reakcjach (…). Wahanie się, jeśli chodzi o najostrzejsze sankcje, jest wahaniem haniebnym. Bo tam giną ludzie, za nasze bezpieczeństwo - mówił Donald Tusk.

Share
"Nie ma mądrych wojen. Wojny są głupie z definicji". Donald Tusk o wojnie na Ukrainie "Nie ma mądrych wojen. Wojny są głupie z definicji". Donald Tusk o wojnie na Ukrainie Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3vsglv

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk był gościem w programie "Fakty po Faktach" TVN. Tematem rozmowy była wojna na Ukrainie.

- Giną patrioci, giną ludzie, których jedyną "winą" jest to, że bronią ojczyzny. Ale to ważna lekcja dla Polaków. Ukraińcy giną i poświęcają się dla wartości, które są ważne także dla nas. Zobaczmy, jak kluczową sprawą jest jedność w sprawach bezpieczeństwa. Musimy zdobyć się, jeśli chcemy pomóc Ukraińców, na pokazanie, że jesteśmy zjednoczeni, solidarni między sobą, na rzecz najważniejszych wartości, za które giną Ukraińcy, a my nie musimy - przekonywał Tusk.

Kluczowa jedność Zachodu

Zdaniem Tuska obecna reakcja Zachodu jest niewystarczająca. - Dzisiaj musimy używać bardzo mocnych słów. To nie jest konflikt, to jest wojna. Niesprawiedliwa wojna. To wymaga jednoznacznej odpowiedzi. Tu nie ma czasu i miejsca na kunktatorstwo - mówił.

d3vsglv

Tusk zaznaczał, że szansą dla Ukrainy jest jednomyślność Zachodu w kwestii sankcji. - Sankcje są bolesne, tylko jeśli są najtwardsze. A to oznacza poświęcenie części swoich interesów - podkreślał.

Przewodniczący PO zapewnił też, że rząd Mateusza Morawieckiego ma jego pełne poparcie. - To jest też zagrożenie dla nas. Dzisiaj nie ma miejsca na spory i kontynuowanie polskich sporów. Cieszę się ze słów premiera, bo są czytelną rezygnacją z bardzo złej polityki. Chciałbym dodać odwagi rządowi PiS, aby utrzymał ten nowy, bardzo świeży dla nich sposób myślenia, że Zachód to jest nasze miejsce na ziemi - dodał Tusk.

"Fatalna rozgrywka Putina"

W czasie rozmowy Tusk był też pytany o Władimira Putina. - Warto z nim rozmawiać, używając argumentów siły. Putin decyduje się na fatalną rozgrywkę, również z punktu widzenia Rosji. Ukraina nie stanowiła żadnego zagrożenia dla Rosji. Ukraina demokratyczna może stanowić zagrożenie dla modelu władzy, jaki Putin prezentuje, władzy autorytarnej i agresywnej wobec sąsiadów - zakończył Tusk.

d3vsglv

Punkt dla uchodźców z Ukrainy oblegany. Sprawdziliśmy, jak wygląda od środka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vsglv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3vsglv
Więcej tematów